علمی پژوهشی

ایثار و از خود گذشتگی
یکی از اصول مهم اخلاقی و مطرح در جامعه ی بشری که موجب استحکام ،پیشرفت و بقای نظام جامعه میشود؛ مسئلۀ ایثار و از خود گذشتگی است .
[ تعداد بازدید:۷۸۹ ]
تأثیرنقش فرهنگ ایثار و شهادت بر ارتقای معنوی بسیجیان
آنچه باعث بقای اسلام و نظام اسلامی است فرهنگ ایثار و شهادت است و این فرهنگ برگرفته از فرهنگ عاشورا بوده که ما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.
[ تعداد بازدید:۶۷ ]
جایگاه ایثار و مصادیق آن در متون اسلامی
در این مقاله ، معنای لغوی ایثار، معنای اصطلاحی ایثار، فضلیت ایثار، فرق انفاق و ایثار، انواع ایثار (ایثار و مال، ایثار و جهاد، ایثار و شهادت، ایثار و زهد، ایثار و آبرو، ایثار و طبیعت) بررسی شده است و همچنین جایگاه ایثار، مفهوم مصادیق آن در قرآن و کلام معصومین (علیهم السلام)، ایثار در زندگانی پیامبر(ص) و ائمه طاهرین(ع) و بانوان گرانقدر اسلام مورد تحقیق و کنکاش قرار گرفته است.
[ تعداد بازدید:۹۶۵ ]
نمودهای ایثار و فداکاری در نمایشگاه مطبوعات
ایثار مفهومی است جهان شمول که در هر کوی و برزن می توان نمودها و مصادیق آن را مشاهده کرد. ایثار یک واژه نیست یک برداشت نیست، ایثار مجموعه ای از نگرش های و اندیشه های مبتنی بردیگرخواهی در جامعه است، تعریف ایثار به گونه ای است که هر فعل اخلاقی- انسانی را با توجه به مقتضیات زمانه و نوع نگاه به قوانین و مقررات حاکم بر جامعه می توان به آن نسبت داد
[ تعداد بازدید:۷۴ ]
اولین زائر کربلا کیست؟
علامه مجلسی روایتی را در بحارالانوار نقل می‌کند که بر اساس آن اولین زائر کربلا مشخص می‌شود.
[ تعداد بازدید:۱۴۶ ]
ایثار و دفاع مقدس، مصباح الهدای نسل جدید
از جمله صفاتی که در فرهنگ شهادت خودنمایی می‌کند، صفت «ایثار» است. ایثار می‌تواند گونه‌های مختلفی داشته باشد.
[ تعداد بازدید:۱۲۸ ]
گذری بر مهرورزی و دوستی در اسلام
لذت مهرورزی به دیگران، بسیار بیشتر از لذت ارضای نیاز فردی و برآوردن خواسته های مادی است.
[ تعداد بازدید:۱۷۰ ]
محرم، فرصتی برای نجات ازبحران‌های خودساخته
چگونه می‌توان با آموزه‌های عاشورا مشکلات جامعه را حل کرد
همان اندازه که در بخشی از این متن، تحدید نذورات را مذموم می‌دانستم در این بخش جابه‌جایی دستمزد خطابه و مرثیه خوانی به‌صورت فاکتورهای هنگفت را دور از فرهنگ ایثار و فداکاری امام حسین می‌دانم...
[ تعداد بازدید:۱۱۵ ]
فرهنگ جبهه و راه‌های توسعه آن
فرهنگی که ما در این مبحث از آن سخن می گوییم، یعنی فرهنگ جبهه یا به بیان امروز «فرهنگ ایثار» قبل از هر چیز، مبنای اعتقادی دارد و از جمله خصیصه‌های آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:
[ تعداد بازدید:۱۵۳ ]
ادبیات داستانی جنگ و دفاع‌مقدس و قابلیت‌های بهره‌گیری از آن در رسانة ملی
هر چند در نگاه اول به نظر می‌رسد که ادبیات داستانی جنگ و دفاع مقدس، بیش از دیگر گونه‌های ادبی در رسانه مورد توجه قرار گرفته است، اما واقعیت این است که مفاهیم و نظریه‌های داستانی جنگ آن‌چنان که باید، واکاوی نشده‌اند و این بخش مهم از ادبیات داستانی ایران، جای تحقیق بیشتری دارد.
[ تعداد بازدید:۲۵۰ ]