نشست های تخصصی

گذری بر مهرورزی و دوستی در اسلام
لذت مهرورزی به دیگران، بسیار بیشتر از لذت ارضای نیاز فردی و برآوردن خواسته های مادی است.
[ تعداد بازدید:۷ ]
محرم، فرصتی برای نجات ازبحران‌های خودساخته
چگونه می‌توان با آموزه‌های عاشورا مشکلات جامعه را حل کرد
همان اندازه که در بخشی از این متن، تحدید نذورات را مذموم می‌دانستم در این بخش جابه‌جایی دستمزد خطابه و مرثیه خوانی به‌صورت فاکتورهای هنگفت را دور از فرهنگ ایثار و فداکاری امام حسین می‌دانم...
[ تعداد بازدید:۶ ]
فرهنگ جبهه و راه‌های توسعه آن
فرهنگی که ما در این مبحث از آن سخن می گوییم، یعنی فرهنگ جبهه یا به بیان امروز «فرهنگ ایثار» قبل از هر چیز، مبنای اعتقادی دارد و از جمله خصیصه‌های آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:
[ تعداد بازدید:۱۴ ]
ادبیات داستانی جنگ و دفاع‌مقدس و قابلیت‌های بهره‌گیری از آن در رسانة ملی
هر چند در نگاه اول به نظر می‌رسد که ادبیات داستانی جنگ و دفاع مقدس، بیش از دیگر گونه‌های ادبی در رسانه مورد توجه قرار گرفته است، اما واقعیت این است که مفاهیم و نظریه‌های داستانی جنگ آن‌چنان که باید، واکاوی نشده‌اند و این بخش مهم از ادبیات داستانی ایران، جای تحقیق بیشتری دارد.
[ تعداد بازدید:۲۴ ]
راه های حفظ و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده
دوران هشت ساله ی دفاع مقدس به فرموده ی مقام معظم رهبری « اوج افتخارات ملت ایران است ». لذا برای حفظ و انتقال ارزشهای دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده بایستی این فرهنگ با جدیت در برنامه ریزی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مدنظر قرار گیرد.
[ تعداد بازدید:۱۷ ]
راه های حفظ و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده
برای تبیین نقش و جایگاه فرهنگ ایثار و شهادت که در جنگ متبلور شد، بیش از هر چیز نیازمند بررسی درست دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس هستیم . در این ارتباط، حرکت جدی تحقیقاتی و علمی پیرامون موضوع ضروری به نظر می رسد.
[ تعداد بازدید:۱۴ ]
مهرورزی، از شیرین ترین مفاهیم زندگی بشر است
مهرورزی، نه تنها در روابط انسانی دارای ارزش است، بلکه ریشه در مهرورزی الهی دارد. انسان و جهان مرهون و مدیون مهرورزی خدا هستند و بدون رحمت الهی، نه مخلوقی وجود دارد و نه خلقتی، نه پیام آوری ظهورمی کند، نه کتابی از آسمان نازل می گردد و نه انسان، راهی به سوی زندگی می یابد.
[ تعداد بازدید:۲۱ ]
روزی که خورشید ولایت بر جهان تابید/«غدیر» نباید فراموش شود
به مناسبت عید غدیر؛
عید سعید غدیر در بین شیعیان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در این روز دین اسلام با اعلام امامت و ولایت امیرالمؤمنین(ع) کامل شد.
[ تعداد بازدید:۱۳ ]
فرهنگ ایثار و شهادت
برای اشاعه‌ی فرهنگ ایثار و شهادت، مکانیزم‌های جامعه پذیری را مطالعه نمود و دانست که انسان از طریق نهادها است که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌سازند و این معنا یعنی «ایثار و شهادت»، نمادی است که حاصل ارزش‌های فرهنگی است و نماد علامتی است که می‌تواند مظهر یک چیز عادی و ارزشی شود.
[ تعداد بازدید:۵۴ ]
فرهنگ ایثار شهادت و مساله امنیت ملی
در قرآن کریم از شهید بعنوان کسی یاد شده است که با خدا معامله می کند،همیشه زنده و از الطاف خداوند در مورد خویش راضی و خشنود است:
[ تعداد بازدید:۳۶ ]