مناسبت ها

با شهدای جهاددانشگاهی؛شهیدان علم و معرفت
امروز 27 دی‌ماه به عنوان روز شهدای جهاد دانشگاهی نامگذاری شده است به همین مناسبت سرویس فرهنگ حماسه ایسنا مروری دارد بر زندگینامه تعدادی از شهدای این نهاد انقلابی.
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
سالروز شهادت سردار بنامعلی محمدزاده
۲۶ دی‌ماه مصادف با سالروز شهادت سردار شهید بنامعلی محمدزاده فرمانده گردان مقداد و قائم مقام تیپ ذوالفقار لشکر ۳۱ عاشورا است.
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
سالروز آغاز عملیات «کربلای۵»
عملیات «کربلای ‌۵» تنها پس از گذشت ‌۱۵ روز از عملیات «کربلای ‌۴»، آغاز شد. فاصله زمانی یاد شده در مقایسه با گذشته جنگ، بی‌سابقه و منحصر به فرد است.
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
نیم قرن جای خالی پهلوان
پنجاه سال پیش در چنین روزهایی غلامرضا تختی (5 شهریور 1309- 17 دی 1346) در اوج شهرت و محبوبیت، آنهمه عزت و احترام را گذاشت و رفت. هنوز هم مرگ جهان پهلوان در هاله‌ای از افسانه و واقعیت تنیده شده و هرکسی از ظن خود در این مورد داد سخن سر داده و گره روی گره گذاشته است.کمتر کسی باور می‌کرد مردی با آن عزت نفس و کرامت اخلاقی خودش را کشته باشد.
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
سالروز شهادت «حامد جرفی» از نخستین دولت‌مردان شهید
«حامد جرفی» از نخستین دولتمردان شهید جمهوری اسلامی است که در جنگ تحمیلی بخشدار هویزه بود و در روز 17 دی ماه سال 59 به شهادت رسید.
یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
یک اتفاق ویژه قبل از عملیات کربلای 5
«وظیفه بچه‌های تخریب است که از موانع عبور کنند و اطلاعات موانع دشمن را گزارش کنند، در حالی که من می‌دانم کسی یک چنین جسارتی ندارد که از این همه موانع بگذرد!»
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
حماسه 9 دی نماد دست برتر الهی
نگاهی به حماسه تاریخی 9 دی و ابعاد مختلف آن
حماسه 9 دی و حضور عاشورایی ملت ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی این روز تاریخی در سال 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و برگ زریّن دیگری در کتاب افتخارات مردم مومن و انقلابی کشورمان به حساب می‌آید.
این حماسه نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردمی است که تا پای جان برای حفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب در برابر فتنه‌گران داخلی و خارجی ایستادند و با صدای رسا اعلام کردند که اگر فتنه‌گران در مقابل دین آنها بایستند اینان در برابر تمام دنیای آنها خواهند ایستاد.
شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۹:۵۷
حمله به پالایشگاه اصفهان اینگونه ناکام ماند
شنیدم هواپیماهای دشمن پالایشگاه‌های تبریز و شیراز را بمباران کرده‌اند، یقین پیدا کردم که به زودی پالایشگاه اصفهان هم هدف قرار خواهد گرفت. حدود یک هفته چگونگی این حمله و نحوه مقابله با آن را تحلیل می‌کردم و در نهایت به ممکن‌ترین احتمال دست یافتم و نقشه حمله آنان را ترسیم کردم.
شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
سالروز شهادت «غلامعلی پیچک»
آوازه پیچک در غرب کشور پیچیده بود. هر کجا که می‌رفتی، او را می‌شناختند؛ از سومار تا ارتفاعات «بمو». همین شهرت باعث شد که جذب او شوم. رفته رفته با او که آشنا شدم پای صحبت‌ها و سخنرانی‌هایش نشستم.
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۵
روزی که تاریخ گواهی داد
امروز ۱۸ آذرماه، سالروز شکست سیاسی رژیم بعث عراق در جریان جنگ‌تحمیلی با معرفی این کشور به عنوان مسئول و آغازگر جنگ‌تحمیلی از سوی سازمان ملل در سال ۱۳۷۰ است.
شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱