جزییات خبر

در باب به روز کردن جمعیت های نیکوکاری

خیریه‌ها و خیرجمعی

(شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶) ۱۲:۵۷

هر قدر که به گذشته ایران برگردیم و به دوردست‌های آن نگاه کنیم و هر قدر گذشته را واکاوی کنیم، فعالیت‌های خیریه‌ای را در لابلای گرفتاری‌ها و روزهای سخت مردمان آن روزگار می‌توانیم پیدا کنیم و نقش التیام بخش آن را ببینیم و احساس کنیم.

 

هر قدر که به گذشته ایران برگردیم و به دوردست‌های آن نگاه کنیم و هر قدر گذشته را واکاوی کنیم، فعالیت‌های خیریه‌ای را در لابلای گرفتاری‌ها و روزهای سخت مردمان آن روزگار می‌توانیم پیدا کنیم و نقش التیام بخش آن را ببینیم و احساس کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت- خیریه‌ها نه فقط برای جوامع سنتی که برای جوامع مدرن نیز که بسیاری از نیازها از قبل پیش بینی شده، همچنان کارآیی دارد. در بسیاری از کشورهای مدرن، بعد از بازنشستگی، تازه شهروندان به این فکر می‌افتند که با تأسیس خیریه‌ای شکل دیگری از خدمت به جامعه و مفید بودن را تجربه کنند.

در جوامع مدرن سیر به ثبت رساندن یک موسسه خیریه به راحتی انجام می‌شود و مؤسسات خیریه نیز پر است از بازنشسته‌هایی که می‌خواهند عرصه‌ای دیگر از تلاش و خدمت به جامعه را به کارنامه خود اضافه کنند.

گستره خدمات خیریه‌ای از یاد دادن زبان به مهاجرین شروع می‌شود تا یاد دادن راه و روش انجام کارهای اداری، خدمات پزشکی و بهداشتی و کمک به دوست یابی و شاد بودن در جامعه‌ای که همه چیز به یک مهاجر دهن کجی می‌کند و حتی اکسیژنی که استنشاق می‌کند نیز طعم غربت دارد، بخشی از خدماتی است که خیریه‌ها ارائه می‌کنند. مؤسسات خیریه به این افراد کمک می‌کنند که با جامعه میزبان مأنوس شوند و دوست پیدا کنند. اگر مراجعین آن‌ها شغل ندارند، خیریه‌ها این افراد را به مؤسسات دولتی کاریابی وصل می‌کنند تا بتوانند کار پیدا کنند.

خلاصه آنکه دنیای خیریه‌ها دنیای رنگارنگی است که به کمک کسانی که درجامعه جدید سرگردان شده‌اند، می‌شتابند و کمک‌های خود را به آن‌ها می‌رسانند تا زندگی‌شان بهتر از آنی باشد که امروز هست.

آسیب دیدگان اجتماعی، کسانی که مورد خشونت یا تجاوز قرار گرفته‌اند، نیز شامل کسانی می‌شوند که از خدمات خیریه‌ها استفاده می‌کنند. بیمارانی که گرفتار بیماری‌های سخت شده‌اند، آن‌ها نیز از خدمات متعدد خیریه‌ها بهره می‌برند.

بیمارانی که تنها در بیمارستان بسر می‌برند و کسی به ملاقاتشان نمی‌آید، از لطف و محبت اعضای خیریه‌ها لبریز می‌شوند و از بار تنهایی‌شان کم می‌شود. این‌ها گوشه‌ای از کارهای خیریه‌ای است که «خیر جمعی» هدایت‌گر آن است.

در ایران ما هم که همواره خیریه‌ها به کمک نیازمندان شتافته‌اند امروز به نقطه‌ای رسیده‌اند که بهتر است با به روز شدن اطلاعات و دانسته‌هایشان برنامه‌ریزی جدیدی را برای کمک به گروه‌های هدف طراحی کنند.

علی ربیعی وزیر رفاه کار و امور اجتماعی نیز طی گفتگویی اظهار نموده است که: امروز نیاز داریم تا نهادهای معینی را برای گسترش خیر جمعی اضافه کنیم و در عین حال نهادهای سنتی را حفظ کنیم. امروز فقر در لایه‌های مختلف اجتماع پنهان شده است و مسئله امروز، چگونگی مساعدت به آن‌هاست.

وزیر رفاه و کار امور اجتماعی افزوده است: حاشیه نشینی شهری نوع جدیدی از فقر را به وجود آورده است. باید گونه‌های فقر شدید و مطلق را مورد توجه قرار داد و روی آن متمرکز شد و امروز بیش از هر دوره دیگری نیازمند خیر جمعی هستیم.

حال پرسش مهم این است که با توجه به تاریخ قطور فرهنگِ کمک به یکدیگر و نیز با توجه به تاریخچه طولانی مؤسسات خیریه‌ای در ایران و نیز با توجه به پیچیده شدن فقر در لایه‌های مختلف اجتماعی، خیریه‌ها و فعالیت‌های خیریه‌ای نیازمند تغییر و تحول جدی در ایران است. این امر مهم نیز رخ نخواهد داد مگر اینکه نهادی مسئولیت آموزش و به روز کردن اطلاعات خیریه‌ها را بر عهده گیرد. خیریه‌ها نیازمند یک بانک اطلاعاتی هستند، که آن بانک به آن‌ها روش‌های جدید فعالیت‌های خیریه‌ای را آموزش دهد و اشکال جدید کار در این حوزه را به آن‌ها یادآوری کند.

در دنیای امروز که همه چیز در حال دگرگونی است، کمک به یکدیگر نیز دستخوش این دگرگونی شده و نمی‌توان به آن بی توجه بود.

 

 پروین بختیارنژاد – روزنامه نگار
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید