جزییات خبر

یادداشت: محمدحسن چمیده فر

روح اللّه، مردی از جنس مدارا، اخلاق و عشق ورزی

(شنبه ۹ دی ۱۳۹۶) ۲۲:۱۱

یادداشت: محمدحسن چمیده فر طبیب راه نشین دردِ عشق نشناسد برو به دست کن ای مرده دل، مسیح دمی آذرقلم: امروز تولد معجزه ای است برای انسان، زادروز مردی که همواره برآیم افسانه ای ست شیرین تر از زندگی،او که بودنش دلیلی بود بر مهربانی و توانایی پروردگارم که هرچه خواهد و اراده کند، همان […]

طبیب راه نشین دردِ عشق نشناسد

برو به دست کن ای مرده دل، مسیح دمی

امروز تولد معجزه ای است برای انسان، زادروز مردی که همواره برآیم افسانه ای ست شیرین تر از زندگی،او که بودنش دلیلی بود بر مهربانی و توانایی پروردگارم که هرچه خواهد و اراده کند، همان شود – کُن فَیَکُن –  او روح خداست در تجسم آدمی. روحی لطیف، مهربان و مملوّ از عشق و زیبایی و بخشندگی و پاکی.

در زمانه ای که حاکمیت احکام، شعائر و مناسک، و تمسّک بر پوستین ظاهری دین و تظاهر و تفاخر به دینداری منفعت طلبانه، بر زندگی فردی و اجتماعی ما سایه افکنده و ما را از اصل و بنیان و هدف غایی دیانت و دعوت پیامبران رحمت که همانا یگانه پرستی، اخلاق، انسانیت، مهربانی و شفقت و عشق ورزی به همنوع، طبیعت و عالم هستی ست به کل غافل و دور نموده است، به بهانه تولد “روح اللّه” یکی از برترین و بهترین و پاک ترین بندگان خدا، با داستانی از نحوه برخورد مسیح با احکام شریعت و بنده ای گناهکار به روایت از انجیل یوحنا، تلنگری بر خویش می زنم، شاید معرفتی حاصل کردم.

« پس آنها همه به خانه های خود رفتند اما عیسی به کوه زیتون رفت. و صبح وقت، باز به عبادتگاه آمد و همۀ مردم به دور او جمع شدند و او نشست و به تعلیم دادن آنها مشغول شد. در این وقت علما و فریسی ها زنی را که در حین عمل زنا گرفته بودند پیش او آوردند و میان جمعیت ایستاده کردند. آنها به او گفتند: «ای استاد، این زن را در حین عمل زنا گرفته ایم، موسی در تورات به ما امر کرده است که چنین زنان باید سنگسار شوند. تو در این باره چه می گویی؟»… عیسی سر بزیر افگند و با انگشت خود روی زمین مینوشت، ولی چون آنها با اصرار به سؤال خود ادامه دادند، عیسی سر خود را بلند کرد و گفت: «آن کسی که در میان شما بی گناه است، سنگ اول را به او بزند.» عیسی باز سر خود را بزیر افگند و بر زمین می نوشت. وقتی آن ها این را شنیدند، از پیران شروع کرده یک به یک بیرون رفتند و عیسی تنها با آن زن که در بین ایستاده بود باقی ماند. عیسی سر خود را بلند کرد و به آن زن گفت: «آنها کجا رفتند؟ کسی تو را ملامت نکرد؟ زن گفت: «هیچ کس، ای آقا» عیسی گفت: «من هم تو را ملامت نمی کنم، برو، اما دیگر گناه نکن» ( یوحنا:۸ –۱۱)

Image result for ‫میلاد مسیح‬‎

چقدر سخن حافظ در این لحظه بر دماغ صاحب دلان خوش می نشیند که فرمود :

فیض روح القدس اَر باز مدد فرماید

دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می کرد.

شبیه چنین داستانی، در سیره حضرت امیر ع و برخورد وی با زنی که خود به عمل خلاف خویش بارها و بارها اعتراف می نمود و هر بار حضرت خود را به تجاهل می زد تا به نوعی اجرای حکم را با بهانه ای ( حامله ای برو بعد از….، بگذار فرزندت از شیر گرفته شود…،) به  تأخیر بیاندازد  و…  نیز آمده است.

درود بر همه پاکان زمین از عیسی تا علی و از علی تا…

جان رفت در سرِ می و [ تنها] به عشق سوخت

عیسی دمی کجاست که احیای ما کند…

 

 یادداشت: محمدحسن چمیده فر
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید