جزییات خبر

هفته وحدت؛ دال مرکزی دیپلماسی اتحاد

(چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷) ۱۱:۱۹

از روز 12 ربیع الاول که سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) به روایت اهل سنت است، تا روز 17 ربیع لاول که به اعتقاد شیعیان زادروز حضرت ختمی مرتبت(ص) و امام صادق(ع) است "هفته وحدت" نام دارد. هفته وحدت امسال همزمان با شکست میدانی داعش در عراق و سوریه و ادامه بحران آفرینی آل سعود ــ رأس فتنه تکفیر ــ در یمن و بحرین و لبنان از راه می رسد. یادداشت زیر، تحلیل کوتاهی درباره آینده گروههای تکفیری و نقش "دیپلماسی وحدت" در مقابله با این جریانات است:

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به قلم: امیر مسروری (تحریریه خبرگزاری ابنا)
◀️ 7 آذر 1396 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آنچه امروز جهان اسلام را در وضعیتی اسف بار قرار داده، رشد دو جریان افراطی در مسیر درگیری‌های مذهبی است.

"جنگ سی‌ساله" عنوان جنگی بود که اروپا را در مسیر اومانیسم غرق کرد و آن را تا پای الحاد برد. دلیل شکل گیری این جنگ، درگیری میان پیروان دو مذهبِ کاتولیک و پروتستان بر سر حدود مسائل دینی و در نهایت حدود سرزمینی امپراطورهای تحت تأثیر بود. نتیجه این جنگ چیزی جز تضعیف مسیحیت در غرب به دنبال نداشت. از بین رفتن مسیحیت از عناصر زندگی اجتماعی و کنار رفتن آن از مسائل سیاسی و تقلیل مسیحیت به یک مفهوم فردی بخشی از نتایج این جنگ سی ساله است؛ چیزی که از آن به عنوان "پلورالیسم دینی" نام می‌برند.

در جهان اسلام هم چند سالی است جنگ اطلاعاتی به طرح ریزی جنگ مذهبی رسیده و از سال 2011 به این طرف، شامات (عراق و شام) وارد فضای جنگ مذهبی شد؛ سمّی که می‌خواست به رگ‌های پرخروش مردم منطقه تزریق شود و در نهایت جهان اسلام را همچون اروپا وارد یک فضای دوران گذر کند.

بد نیست دگر بار تحلیلی از سخنان وزیر خارجه اسبق آمریکا خانم «رایس» در مورد غرب آسیا ارائه کنیم. او از خاورمیانه جدید سخن گفت؛ اما بسیاری این خاورمیانه جدید را "خاورمیانه تجزیه شده" تصور کردند، در حالی که خاورمیانه جدید او، "خاورمیانه بدون اسلام انقلابی" بود.

درگیری‌های بظاهر مذهبی در عراق و سوریه چیزی جز کشتار مردم بی‌گناه و از بین رفتن زیرساخت‌های اقتصادی این دو کشور به دنبال نداشت. اگر محور مقاومت به کمک عراق و سوریه نمی‌رفت به طور حتم تا سال‌ها این پرونده‌ی درون دینی از بین نمی‌رفت و معلوم نبود چقدر از اهل سنت و شیعه به اسم مخالفت با خلافت داعش کشته می‌شدند.

شاید در مرحله اول داعش را به عنصری ضد شیعه شناخته باشیم؛ اما آمارها نشان می‌دهد بیشترین کشتار این گروه از مردمان اهل سنت و علمای این فریق بوده است. به واقع داعش در مرحله اول به دنبال حذف "اهل سنت معقول و معتدل" بود و در نهایت حذف شیعیان. مسئله‌ای که اگر با تدبیر، حکمت و ایستادگی همراه نمی‌شد معلوم نبود نتیجه‌اش چقدر هزینه بر دامن اسلام می‌گذاشت.

حالا که بخشی از بدنه ساختاری داعش از بین رفته است، گروه‌های تکفیری می‌روند تا با حفظ و انسجام تفکر و اندیشه‌ی ضد اسلامی، دوباره بلای جان مسلمین شوند. آنچه بیش از همه به تشکیل دوباره داعش در قالب عنوان و نماد جدید کمک می‌کند، افراط گرایی در سایر مذاهب اسلامی است. موضوعی که بهانه کشتار مسلمین را ترمیم و از آن به عنوان ابزاری برای قدرت یابی گروه‌های تکفیری ــ تروریستی استفاده خواهد شد.

به واقع داعش بخش دیگری از پازل جنگ مذهبی برای خنثی‌سازی اسلام حقیقی و انقلابی است؛ تا از نفوذ آن در جهان اسلام بکاهد و از اسلام چیزی جز ظاهر عنصری باقی نماند. در همین راستا می بینیم که ولیعهد عربستان سعودی ــ این رژیم افراط گرا ــ نیز از ضرورت بازگشت پلورالیسم به عرصه سیاست و دین‌داری شبه‌جزیره سخن می گوید!

به نظر می‌رسد مسئله‌ای که جهان غرب در جهان اسلام دنبال می‌کند تضعیف همین اسلام حقیقی و انقلابی است؛ اسلامی که در برابر استکبار و زیاده‌خواهی بازیگران خارجی ــ از جمله مقابل اشغال فلسطین مظلوم ــ ایستاده است.

حال، سؤال اینجاست که برای مقابله با این شیوه از براندازی اسلام چه باید کرد؟

در پاسخ باید گفت تنها راهکار تقویت عنصر اسلام انقلابی و اصیل، «تقویت گفتگوهای درون دینی» و «حفظ دیپلماسی وحدت و اتحاد» است.

"گفتگوهای درون دینی" مفهوم واضح و مشخصی دارد. علمای فرق مختلف اسلام می‌بایست همچون گذشته در کنار هم قرار گیرند و با یک دیگر به گفتگو مشغول شوند. کاری که حضرت آیت الله بروجردی و شیخ شلتوت مفتی الازهر انجام دادند. جهان اسلام نیازمند نشستن در کنار یک دیگر است و علما نقش بر جسته‌ای را در این موضوع بر عهده دارند.

در طرف دیگر خک "حفظ دیپلماسی وحدت" قرار دارد. دیپلماسی وحدت بر پایه مشترکات مذهبی در فرقه های مختلف اسلام است. رسول مکرم، قرآن کریم، قبله، حب اهل بیت و بسیاری از ارکان اساسی اسلام در میان تمام فرق اسلامی مشترک است و این می‌تواند به یک قدرت منسجم بی انجامد. در هفته وحدت که جای بسیاری از مبانی اندیشه‌ای رسول اسلام خالی است، جا دارد تا نهادهای فرهنگی و اجتماعی کشورهای اسلامی به بازخوانی اندیشه والای ایشان در حفظ و انسجام توحید، مبارزه با کفر و استقلال‌خواهی بپردازند.

دیپلماسی عمومی بر پایه وحدت می‌تواند به ارتقای سطح خواست‌ها و کنش‌های اجتماعی مردم کشورهای اسلامی کمک کند و امت اسلامی را با محوریت «پیامبر اکرم، کتاب واحد، قبله واحد و حب اهل‌بیت» به انسجام درونی سوق دهد. امت اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که فارغ از تعارض و تزاحم موجود، به محورهای وحدت‌بخش فکر شود. به واقع اگر جهان اسلام در مسیر وحدت‌بخش قرار گیرد، می‌تواند به عنوان یک تفکر جامع خود را به جهان عرضه و سیاه نمایی‌ها و تبلیغات سوء دستگاه‌های رسانه‌ای غرب را خنثی کند.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید