جزییات خبر

مشاور رئیس در امورایثارگران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

خاطرات ایثارگران شاغل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منتشر می شود

(پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷) ۱۱:۴۴

دومین نشست شورای هماهنگی ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نمایندگان ایثارگران (چهارشنبه 19 دی‌ماه) در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت، در دومین جلسه هماهنگی ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، ابراهیم نوری، مشاور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در امورایثارگران ضمن اشاره به اقدامات اولیه انتشار خاطرات شفاهی ایثارگران شاغل در این سازمان افزود: کتاب‌هایی که حاوی خاطرات رزمندگان و سایر ایثارگران سال‌های دفاع مقدس است، در خارج از کشور خوانندگان زیادی دارد که شخصیت‌های فرهنگی و ادبی سایر کشورها از مخاطبان خاص این نوع کتاب‌ها محسوب می‌شوند.

وی افزود: در این خصوص برخی ناشران در کشور پاکستان، جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای حوزه آسیا و اروپا که ناشران خصوصی در آنها فعال است؛ علاقمند به فعالیت در این بخش هستند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با الگو قراردادن منویات مقام معظم رهبری در تلاش است تا با ترجمه آثار با محوریت دفاع مقدس، خاطرات ایثارگران، زندگینامه و وصیت نامه شهدا این آثار را در اختیار سایر ملل قرار دهد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم با بیان سخنانی در این جلسه، به تبیین برنامه‌های این مرکز پرداخت و عنوان کرد: مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در طول 30 سال گذشته نشست‌های متعددی با رهبران ادیان مختلف ابراهیمی و غیرابراهیمی و در ذیل گفت‌وگوهای بین‌الادیانی انجام داده است.

تسخیری ادامه داد: این گفت‌وگوها مسیر تعامل را در حوزه‌های دیگر می‌گشاید و از طرفی، اسلام واقعی و منطبق با عقلانیت اهل بیت(ع) را به رهبران ادیان دیگر معرفی می‌کند. بنابراین در این گفت‌وگوها عقلانیت اهل بیت(ع) را به طرف گفت‌وگو می‌شناسانیم که اقدامی بسیار تأثیرگذار در جهان غرب بوده است.

محمدرضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، دیگر سخنران این نشست بود که طی آن به اهمیت تحلیل آماری از ایثارگران دستگاه‌های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد و اظهار داشت: با تکمیل و بروز رسانی آمار ایثارگران شاغل و بازنشسته مباحثی مانند: برگزاری کارگاه های آموزشی، غنی سازی اوقات فراغت خانواده ایثارگران،‌ فرصت های شغلی، تکریم ایثارگران و استفاده از ظرفیت های موجود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت مشخص تدوین و بکارگیری خواهد شد، که این فعالیت ضمن جلوگیری از پراکنده کاری، تعامل بین بخش های مختلف را گسترش خواهد داد که همین همکاری باعث هم افزایی می شود که نتیجه اش تکریم جامعه ایثارگر خواهد بود.

وی ضمن پراهمیت دانستن روایت درست مسائل و فرهنگ دفاع مقدس اظهار داشت: اندیشیدن و توجه به مقوله دفاع مقدس باید مثل یک مجموعه و یک منظومه باشد،‌ نگاه مقطعی و بخشی در این حوزه نمی تواند راهگشا و اثر بخش باشد، دفاع مقدس عملیاتهای مختلف داشته است، پیروزی و شکست از اجزا جنگ و بخش جدایی ناپذیر آن است.

 سوقندی عنوان کرد: دفاع مقدس یک مقطع عالی، یک فرهنگ و یک منظومه درهم تنیده است که به عنوان یک مقطع تاریخی و سرنوشت ساز و استفاده از فرصت هایی به نام تاریخ شفاهی و همانطور که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره داشته اند تلاش کنیم تا با استفاده از شاهدان و حاملان حاضر در دفاع مقدس از تحریف و انحراف واقعیات جلوگیری کنیم و آن روحیه سلحشوری و جهاد را به نسل های حاضر زمان منتقل کنیم.

در پایان این نشست نمایندگان ایثارگران ضمن پیگیری مصوبات جلسه گذشته به بیان نظرات و پیشنهادات پراختند.

گفتنی است شورای هماهنگی ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ظرفیت شناسی، آگاهی بیشتر از عملکرد دستگاه های تابعه در حوزه ترویج و تکریم ایثارگران، به صورت دوره ای و هر دو روه به میزبانی یک معاونت یا سازمان برگزار می شود.

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید