جزییات خبر

سخنگوی ارتش:

وزارت ارشاد مجموعه بزرگ فرهنگی کشور است

(شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷) ۱۱:۳۹

شناخت ظرفیتها، ایجاد تعامل و همکاری در راستای تکریم و ترویج ایثار در جامعه و ارتقاء منزلت ایثارگران و پایوران ارتش جمهوری اسلامی ایران از مهمترین مسائل مورد گفتگو در نشست مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش بود.

به گزارش روابط عمومی خانه فرهنگ ایثار، در نشستی که با حضور محمدرضا سوقندی و امیرسرتیپ شاهین تقی خانی صورت گرفت دو طرف به ایجاد همکاری های بیشتر در زمینه های فرهنگی و هنری و سایر فعالیت ها تأکید کردند.

امیرتقی خانی در آغاز این نشست ضمن ابراز خرسندی از حضور آقای سوقندی و با اشاره بر فعالیت ها و رویدادها در ارتش، ابراز امیدواری کرد با تعامل، همکاری و با شناخت ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی امور فرهنگی در کشور است به خانواده ارتش که شامل: سربازان و کارکنان پایور و خانواده آنها می شود، فعالیت های فرهنگی و هنری اختصاصی تعریف کرد. امیر تقی خانی اظهار داشت: یکی از نمونه فعالیت ها در این سازمان، تهیه و تولید فیلم سینمایی است که می توان با استفاده از ظرفیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بهبود کمیت و کیفیت باب همکاری هایی را ایجاد کرد، همچنین در حوزه انتشارات و نشر می توان به کمک مجموعه ارشادقوی تر عمل کرد.

معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش ادامه داد: حاصل ارتباط و تعاملات اینچنینی می تواند هر دو مجموعه را برای رسیدن به  یک نتیجه واحد و بهتر در کنار یکدیگر قرار دهد.

سخنگوی ارتش اظهار داشت: معاونت فرهنگی و روابط عمومی از دو اداره فرهنگی و اداره روابط عمومی تشکیل شده است که هر کدام با توجه به تفکیک وظایف و امورات منحصر به خود را دارند، امیر تقی خانی ضمن ابراز این که نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از ارکان مهم و پراهمیت فرهنگی کشور است، ابراز داشت: جایگاه و شأن سرباز از مواردی است که می توانیم با کمک این وزارتخانه این جایگاه مقدس را در جامعه معرفی کنیم و برای ارتقاء سطح فرهنگی و معنوی آن فعالیت های متفاوتی و متنوعی را تعریف کنیم.

دکتر سوقندی نیز ضمن تشکر از فعالیت های فرهنگی و هنری سازمان عقیدتی-سیاسی ارتش، به وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد سلامی اشاره کرد و با تقسیم بندی این وظایف به وظیفه فرهنگ عمومی، که با شورای فرهنگ عمومی راهبری می شود و بخش دوم آن فرهنگی تخصصی و علمی است که  با  استفاده از ظرفیت معاونت ها، سازمان و نهادها برنامه ریزی و

اجرا می شود، اظهار داشت: سربازان فرزندان این جامعه هستند و می توانند سفیران هدایت باشند وی ابراز امیدواری کرد که با حضور چهره های ارزشی و فرهنگی برگزاری جلسات و استفاده از ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ستاد، صف و سایر ادارات کل در استان ها در جهت اهداف نظام و انقلاب و نقشی که ارتش در این دوران داشته با استفاده از ابزار فرهنگی و هنری خدمتی در ارتقاء مقام شامخ ارتش و پایوران و سربازان آن داشته باشیم.

مشاور وزیر ارشاد با اشاره به نقش پراهمیت ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس به نقش ارتش به عنوان یک فرهنگ عمومی توجه داد و با ابراز این نکته که ارتش یک مفهوم تاریخی است، از فرصت های مهم این نهاد مقدس در پیشبرد و ارتقاء فرهنگ عمومی در کشور صحبت کرد.

سوقندی  ارتش را به عنوان یک نهاد مهم در موضوع تعلیم و تربیت نام برد و اظهار داشت: در فرایند ادوار حیات هستی و طول دوران زندگی انسان، سن جوانی و ورود به دوران سربازی یکی از مهم ترین دوران است، چرا که در دوران سربازی انسان یکی از خاص ترین دوره های تاریخی و خاطره سازش را که در آن با دوستان متفاوتی آشنا می شود را می گذراند. استفاده از فرصت ها در زمان کنونی بسیار مهم است و دوران سربازی به لحاظ ویژگی های سنی ورود به آن حائز اهیمت و مورد تأکید است. مشاور وزیر در امورایثارگران ضمن غیرقابل قیاس شمردن ارتش جمهوری اسلامی با ارتش قبل از انقلاب، از ارتش به عنوان نهادی عقیدتی، معرفتی و فرهنگی نام برد که این مقولات قابل طرح به عنوان یک مقوله فرهنگی در حوزه عمومی است که می تواند در شورای فرهنگ عمومی مطرح شود، که پیشنهاد این است که سندی آماده شود تا نگاه به سربازی و دوران سربازی به عنوان یک فرهنگ عمومی مهم تلقی شود. سوقندی ادامه داد می توان با افراد صاحب نام، کارشناسان و دست اندرکاران فعال در حوزه فرهنگ اتاق فکری را به وجود آورد تا با تضارب آراء و همکاری و تعامل و اندیشه ورزی، ظرفیت های موجود در هر دو دستگاه را شناسایی کرد، که فعالیت ها کاربردی و برای پیشبرد آنها مثمر ثمر قدم برداشت. در بخش دوم که بخش تخصصی یا همان بخش تولیدات فرهنگی و هنری است که همه زمینه های مشترک مثل: فیلم، کتاب، نشریات، رسانه، فضای مجازی و دیجیتال را شامل می شود پیشنهاد می شود که رویدادهای مشترکی را بین دو دستگاه تعریف کنیم که به عنوان مثال می توان رویداد بزرگی به نام روز ارتش در 29 فروردین ماه به صورت مشترک و با تمهیدات و جلسات مشترک به یک تعریف مشترک به اجرا برسد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید