جزییات خبر

شهید چمران در کلام بزرگان؛

امام خمینی (ره):مثل چمران بمیرید/آیت الله خامنه ای (مدظله العالی):شهید چمران یک دانشمند تمام عیار بود

(شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸) ۱۰:۴۸

شهید عالی مقام دکتر مصطفی چمران، نمونه یک انسان کامل بود، بزرگ مردی که سخن از شجاعت ها و بلاغت ها و ایمان وی بسیار است، وی فریادرس مسلمانان زمان خویش بود و روحیه انقلابی وی قابل تحسین همگان است وهنوز بعد از گذشت زمان بسیاری از شهادت وی یاد او و رشادت های شگرف او در ذهن ها جاودانه مانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "کرمان ۱۴۰۰" به راستی که سخن گفتن از شهیدی که شیرمرد جبهه های نبرد و نیایشگر خالص شب های تاریک بود برای هر یک از ما کاری بس دشوار و محال است و تک تک ابعاد وجودی او برای ما اسوه و الگویی است.

این شهید وارسته و از جان گذشته  اگر چه حیات کوتاهی داشت اما زندگی او سرشار از عشق، ایثار ،فداکاری و تلاش در همه عرصه ها بود و لحظه ای از عمر با برکت خویش را به بطالت نگذراند.

از این رو با اشاره ای کوتاه به نظر برخی از بزرگان راجع به شخصیت والای این شهید با عظمت سعی  میکنیم به معرفی گوشه ای از شخصیت این به صورت اجمالی بپردازیم.

مثل چمران بمیرید
امام خمینی (ره) در سالروز شهادت وی فرمودند: چمران با عزت و عظمت و با تعهد به اسلام جان خودش را فدا کرد و در این دنیا شرف را بیمه کرد و در آن دنیا هم رحمت خدا را بیمه کرد؛ ما و شما هم خواهیم رفت. مثل چمران بمیرید.[۱]
 
شهید چمران یک دانشمند تمام عیار بود
آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در بخشی از سخنان خود در دیدار با اساتید بسیجی دانشگاهها با با ذکر خاطراتی از شهید دکتر مصطفی چمران، این شهید را انسانی مؤمن، مجاهد، شجاع، بصیر، دانشمند، منصف، هنرمند، با صفا، اهل مناجات، دارای روحیه ای لطیف و بی اعتنا به نان، نام و مقام دنیا توصیف کردند که آن را در این قسمت میخوانید :
اولاً این شهید یک دانشمند بود؛ یک فرد برجسته و بسیار خوش استعداد بود. خود ایشان براى من تعریف میکرد که در آن دانشگاهى که در کشور ایالات متحده آمریکا مشغول درسهاى سطوح عالى بوده - آنطور که به ذهنم هست ایشان یکى از دو نفرِ برترینِ آن دانشگاه و آن بخش و آن رشته محسوب میشده - تعریف میکرد برخورد اساتید را با خودش و پیشرفتش در کارهاى علمى را. یک دانشمند تمام عیار بود. آن وقت سطح ایمان عاشقانه ى این دانشمند آنچنان بود که نام و نان و مقام و عنوان و آینده ى دنیائىِ به ظاهر عاقلانه را رها کرد و رفت در کنار جناب امام موسى صدر در لبنان و مشغول فعالیتهاى جهادى شد؛ آن هم در برهه اى که لبنان یکى از تلخترین و خطرناکترین دورانهاى حیات خودش را میگذرانید. ما اینجا در سال ۵۷ می شنیدیم خبرهاى لبنان را. خیابانهاى بیروت سنگربندى شده بود، تحریک صهیونیستها بود، یک عده هم از داخل لبنان کمک میکردند، یک وضعیت عجیب و گریه آورى در آنجا حاکم بود، و صحنه هم بسیار شلوغ و مخلوط بود.
 
چمران، فرزند قهرمان، و دلاور امت مسلمان ایران است

شهید رجایی درباره او این چنین می گوید: چمران، فرزند قهرمان، و دلاور امت مسلمان ایران، بیعت خویش را با اسلام، امام و امت تا پای جان و تا آخرین قطره خون، استوار و ایثارگر به انجام رساند. این مرد میدان آتش و خون در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی همه لحظات عمر خود را در راه دفاع از اسلام و آرمان‌های انقلاب اسلامی صرف کرد و سرانجام با عشق به اسلام و امام امت به کاروان شهیدان پیوست.[۲]

اشک های محرومین لبنان در فقدان یاوری دلسوز

همسر امام موسی صدر می گوید:در رثای او، چشم‌های محرومین لبنان از فقدان چنان یاوری‌د‌لسوز می‌گرید و لبانشان از بازگشت راضیه و مرضیه او به سوی خدای بزرگ می‌خندد. چه سعادتی که خدا تنها بر عاشقانش ارزانی می‌دارد.[۳]

شهید چمران حمزه زمان بود

حاج سید احمد خمینى در توصیف وی می گوید: دکتر چمران شجاع را اولین بار در مجلس شیعه لبنان دیدم. ساده و بی‌پیرایه، آرام و نافذ. از بزرگ‌ترین خصوصیات او عارف مسلکی او بود. خدا را باور داشت و در تمامی زیر و بم‌ها و پستی و بلندی‌های زندگی‌اش او را زمزمه می‌کرد... .
یادم نمی‌رود که روزی با او در صف مقدم جبهه علیه اسرائیل رفتیم. بیش از پانصد متر با نیروهای صهیونیست فاصله نبود. نگاهم به چشمان درشت و قشنگش افتاد. چنان کینه و خشم مقدس انقلابی در آنها موج می‌زد که گویی به هیچ‌چیز جز غاصبان بی‌رحم منطقه فکر نمی‌کرد و واقعاً همین‌طور بود. از او پرسیدم از خدا چه می‌خواهى، گفت: «تا نابودی صهیونیست‌ها و برپایی یک حکومت مقدس اسلامی به دست فلسطینی‌ها از پای نخواهیم نشست...».
چمران عزیز و شریف هیچ‌گاه برای نام کاری نکرد. درباره او یک کتاب بزرگ مطلب دارم از لبنان و ایران و مصر و عراق و اروپا و امریکا، داستان‌هایی مستند که خودش نقل می‌کرد. او از میان ما رفت و رفتنش قلب امام و امت را لرزاند. ... واقعاً او حمزه زمان ما بود. او مرد علم و عمل بود.[۴]

شهید عالی مقام دکتر مصطفی چمران، نمونه یک انسان کامل بود، بزرگ مردی که سخن از شجاعت ها و بلاغت ها و ایمان وی بسیار است، وی فریادرس مسلمانان زمان خویش بود و روحیه انقلابی وی قابل تحسین همگان است، وهنوز بعد از گذشت زمان بسیاری از شهادت وی یاد او و رشادت های شگرف او در ذهن ها جاودانه مانده است، به گفته این شهید عالی قدر ما به سوی خدا می رویم تا از همه فرآورده های مادی عالم بی نیاز گردیم نه آنکه خدا را وسیله رسیدن به مصالح شخصی کنیم این سخن وی گویا برای برخی از دولت مردان تلنگر خوبی است که کمی به خود آیند.

و در آخر گفته امام خمینی (ره ) را تکرار می کنیم که فرمودند: وی چنان با عظمت و با تعهد به اسلام جان خود را فدا کرد که خود را در هر دو جهان بیمه نمود، ما و شما هم خواهیم رفت، مثل چمران بمیرید، این گفته امام راحل ما گویا توصیف کننده تمام شخصیت والای شهید چمران است و برای توصیف او کافی است همین جمله برای ما بس است "مثل چمران بمیرید."

 

پی نوشت ها:
[۱]. صحیفه امام، جلد۱۴، صفحه۴۹۱
[۲]. تبیان.
[۳]. تبیان.
[۴]. «مردی که امام(ره) را باور داشت»، خاطرات حاج سیداحمد خمینی در مورد شهید چمران، جمهوری اسلامى
 پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید