جزییات خبر

صالحی در آیین گرامیداشت هفته دفاع‌مقدس؛

دفاع مقدس معدن پرذخیره‌‌ای برای تمدن‌سازی و پیشرفت است

(چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۸) ۰۸:۵۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس ضمن تشریح زوایای مختلف بیانیه گام دوم رهبر انقلاب بر اعتماد به جوانان در جریان برنامه‌ها و اهداف 40ساله دوم تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ مراسم گرامیداشت هفته دفاع‌مقدس با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و ایثارگران سه‌شنبه (دوم مهرماه) در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
 
صالحی ضمن گرامیداشت هفته دفاع‌مقدس و یاد و خاطره امام شهدا و شهدای مدافع حرم گفت: هشت سال دفاع‌مقدس برای ایران اسلامی و نظام و انقلاب اسلامی مانند معدن پرذخیره‌ای است که هربار ذره‌ای از آن برداشت می‌شود و گمان می‌رود به پایان رسیده، رگه‌های دیگری از آن مکشوف می‌شود. هنوز و هنوز می‌توان از این معدن برای تمدن‌سازی، رشد و پیشرفت انقلاب اسلامی برداشت و بهره‌برداری کرد.
 
صالحی ادامه داد: 8سال دفاع مقدس برای جهان تشیع اتفاق کم‌مانند و می‌توان گفت نزدیک به بی‌مانندی بوده است. 2877 روز دفاع‌مقدس، دامنه و گستره‌ای ایجاد کرده است که در برهه‌های تاریخ کشور و انقلاب می‌توان از آن انرژی‌ها و آموزه‌های فراوان و مختلفی یافت.
 
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جنگ تحمیلی و عرصه دفاع‌مقدس برای ما با مقاومت، عزت و مظلومیت همراه بوده است.
 
صالحی با اشاره به انعکاس گسترده اخبار حمله موشکی و پهبادی یمن به منابع نفتی در عربستان بیان کرد: درحالی که امروزه اتفاقاتی که در عربستان و حمله موشکی به منابع نفتی آن مطرح است، در 8 سال دفاع مقدس 558 موشک به ایران اصابت کرد؛ موشک‌هایی که به کوچه و پس کوچه‌های مختلف ایران برخورد کرد اما جریان ضدایران و انقلاب اسلامی، کنار هم بودند و دم برنیاوردند..
 
صالحی با اشاره به آمار شهدای دفاع مقدس افزود: 16هزار شهید جنگ‌های شهری، بیش از 10هزار شهید جنگ‌های شیمیایی و حدود 130هزار جانباز شیمیایی از مظلومیت‌های دفاع مقدس بودند که همان جریان استکبار شرق و غرب آن روزگار و همچنین جریان ارتجاع منطقه‌ای در کنار یکدیگر رقم زدند اما عزیزانی که در منطقه اسلامی می‌زیستند با پایمردی، عزت این کشور را حفظ کردند.
 
صالحی ادامه داد: از دوره‌های مختلف دفاع‌مقدس در برهه‌های مختلف می‌توان درس‌آموزی‌های خاصی برای خود داشته باشیم. همانند تعبیر رهبر فرزانه انقلاب؛ همان‌طور که کربلا فراموش‌نشدنی و درس‌های آن پایان‌ناپذیر است، دوره دفاع‌مقدس نیز نم و یمی از آن اقیانوس است. 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی ادامه داد: رهبر انقلاب سال گذشته گام دوم انقلاب اسلامی را مطرح کردند؛ اینکه 40 ساله دوم را چگونه می‌توان در تداوم 40 ساله نخست به پیش برد. این منشور نکات مختلفی دارد و به‌نظر می‌رسد یکی از نکاتی که می‌توانیم دفاع مقدس را با 40 ساله دوم منطبق کنیم، در پرتو این منشور است.
 
وی گفت: این منشور به ما نشان می‌دهد که دفاع‌مقدس چگونه می‌تواند در مسیر تحقق منشور انقلاب به کار بیاید. علاوه بر این تاکید می‌شود ما چگونه می‌توانیم 8 سال دفاع مقدس را به‌عنوان یک تجربه عینی در خدمت 40 ساله دوم و گام دوم قرار دهیم.
 
صالحی گفت: یکی از نکته‌های کانونی بیانیه گام دوم و هسته مرکزی آن توجه رهبر انقلاب به جایگاه جوانان است. اگر با این ضلع و قرائت از بیانیه به پیش بیاییم، ایشان ترسیمی از فضای جوانان دارند که این ترسیم در فضای دفاع‌مقدس به‌خوبی قابل مشاهده است و می‌توان آن تجربه را با نوآفرینی و تکامل، در خدمت تحقق‌بخشی این منشور قرار داد.
 
وی بیان کرد: در فضای دفاع‌مقدس نقش جوانان بسیار پررنگ و گسترده بود از علایم مختلف این نقش را می‌توان دریافت از جمله در شهدای دفاع‌مقدس. از 213هزار و 255 شهید دفاع‌مقدس که حدود 3000 شهید سن بالای 30 سال داشتند. بیش از 180هزار نفر زیر سن 30 سال داشتند. در ترکیب‌بندی شهدای دفاع‌مقدس می‌بینیم ترکیب 15 تا 19 سال حدود 65هزار نفر به ثبت رسیده است. علاوه بر این شهدای 20تا 23ساله 87 هزار و شهدای 24 تا 29 سال نیز حدود 22هزار و 700 نفر بودند همچنین 36هزار شهید دانش‌آموز داریم.
 
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آمار شهدا نشان می‌دهد جنگ تحمیلی به‌عنوان یکی از نکته‌هایی که می‌تواند تصویر ایام دفاع‌مقدس را بیان کند. دفاع مقدس یک تحرک، پویش و همبستگی جوانانه برای مبازره با درنده‌خویی بود. وقتی از نقش جوانان در ایام دفاع مقدس صحبت می‌کنیم، بخشی از آن مربوط به جنبه‌های رزمی بود؛ به‌عبارت دیگر جوانان نقش وسیعی در این میدان داشتند. جوانان در پشتیبانی، مهندسی رزمی، جهاد علمی و فنی نیز نقش‌های متنوعی داشتند.
 
صالحی ادامه داد: جنگ و دفاع‌مقدس که بر ما تحمیل شده بود در یک قالب قابل توجه جوانانه، با عزت و تبعا همراه با خساراتی به پایان رسید اما موجب شد دندان طمع بسیاری از ایران، نظام و انقلاب کشیده شود. هرچند در دوره‌های مختلف بعد از جنگ خواب‌های مختلفی برای ما دیده بودند اما فضای مقاومت 8 ساله مانع شد تا بتوانند به خواب‌ها و رویاپردازی‌های خوب فکر کنند و اینکه رهبر انقلاب همچنان می‌گویند «من می‌گویم جنگ نخواهد شد» ناشی از همین انرژی و ظرفیت 8سال پایداری است.
 
این وزیر کابینه دولت تدبیر و امید افزود: گام دوم انقلاب به‌نحوی با این نگاه که ما از ادبیات دفاع مقدس می‌توانیم آموزه‌های مختلف دریافت کنیم نیز قابل بررسی است. تجربه اول اینکه در گام دوم می‌توانیم از حضور جوانان بهره بیشتری ببریم و با این نگاه مدیریت دوم انقلاب را به پیش ببریم. رهبر انقلاب در منشور گام دوم به‌خوبی از این نگاه تفسیر دارند. برخلاف نگاه‌های یأس‌آلود، نگاه‌های متهم‌کننده و نگاه‌هایی که فضاهای اجتماعی را نسبت به جوانان و نوجوانان تار و بدبینانه می‌بینند، رهبر انقلاب جوانان را با ویژگی‌هایی از جمله با همت‌بودن، پشتکار داشتن، مبتکر بودن، هوشیار بودن، دارای سرعت عمل، نگاه و روحیه انقلاب و تسلیم‌ناپذیری معرفی می‌کنند.
 
صالحی افزود: با این تفسیر از واقعیت اجتماعی این گفت‌وگوی گام دوم آغاز شده است که ما به جوانان کشور بی‌اعتماد و کم‌اعتماد نیستیم، اگر به جوانان همانند دوران اول انقلاب میدان بدهیم و اعتماد کنیم آن‌ها میدان‌داران خوبی برای دوره دوم خواهند بود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: رهبر انقلاب تاکید دارند به جوانان هم در حراست از دستاوردها می‌توان اعتماد کرد و هم می‌توان به جوانان برای ساختن ایران اسلامی بزرگ تکیه کرد. ایشان تاکید دارند باید به جوانان اعتماد کنیم.
 
صالحی در تشریح زوایای دیگر بیانیه گام دوم انقلاب بیان کرد: فعال‌سازی ظرفیت‌های انسانی و طبیعی ایران از دیگر نکات بیانیه گام دوم است. به‌عبارت دیگر ظرفیت‌های طبیعی و انسانی بین آنچه هست و آنچه باید باشد، فاصله بسیار دارد. در گام دوم انقلاب جوانان می‌توانند ظرفیت‌های انسانی و طبیعی ایران را فعال‌تر و فعال‌تر کنند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: از دیگر نکات گام دوم، عبور مرزهای کنونی دانش در همه رشته‌ها و اینکه می‌توان به همت جوانان، مرزهای جاری دانش را پیش برد و مرزهای جدید دانش را نه تنها در ایران بلکه در تمام نقاط دنیا ایجاد کرد.
 
صالحی افزود: رهبر انقلاب در گام سوم پیش‌گامی در شکستن محاصره تبلیغاتی دشمن را مورد تاکید قرار داده‌اند. اینکه در جنگ روانی قرار داریم که هدف آن برای مستقل‌زیستن، روی پای خود ایستادن برای تسلیم نشدن است. در این فضا و جنگ روانی حرکت حوزه فرهنگ، هنر و رسانه و همچنین آحاد مردم و همت و پویش جوانانه انتظار می‌رود در شکستن این محاصره تبلیغاتی هم در افق درونی و برونی فعال شوند.
 
صالحی گفت: رفع محرومیت و توسعه عدالت از دیگر محورهای گام دوم انقلاب است. تاکید می‌شود که پیام تشیع و انقلاب اسلامی و ائمه تشیع عدالت است، به‌عبارت دیگر عدالت نقطه کانونی تفکر اهل‌بیتی است اینکه در گام دوم انقلاب رفع محرومیت و تبعیض از سوی جوانان با نگاه جهادی به‌پیش برود.
 
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید افزود: تقابل و تهاجم با کانون‌های ضداخلاق و معنویت از دیگر محورهای گام دوم انقلاب است. کانون‌های مختلفی در دنیا وجود دارند و اهدافشان معنویت‌ و اخلاق‌زدایی است و دنبال تنزل جایگاه انسان به درجه حیوانی هستند. ایستادگی کردن در مقابل این کانون‌ها با اسلحه منطق و معرفت و همچنین آگاهی‌گستری ایجابی و عملیات اندیشه‌ای از اقدامات مورد توجه رهبر انقلاب در گام دوم است.
 
صالحی گفت: به نظر می‌رسد ما از دفاع‌مقدس باید آموزه‌های مستمر خودمان را همچنان ادامه دهیم.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید