جزییات خبر

بروجردی:

صداهای به جامانده از شهدا ثبت آرشیوی شود

(سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸) ۱۱:۰۴

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در قالب پیشنهادی به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ثبت آرشیو دیداری و شنیداری نوارکاست‌های شهدا گفت: در حوزه تاریخ شفاهی نیز باید استانداردهای این کار رعایت شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «اشرف بروجردی» در مراسم رونمایی تعدادی از کتابهای تاریخ شفاهی شهدا در موزه شهدا که با حضور سید عباس موسوی - سخنگوی وزارت امور خارجه برگزارشد، به تشریح ثبت آرشیوهای دیداری و شنیداری شهدا پرداخت.وی در شروع سخنرانی خود عنوان کرد: نگارش تراوش اندیشه‌ها و ذهنیات، یک سرمایه فرهنگی برای آیندگان به حساب می‌آید، بطوریکه در روایات نیز داریم که عنوان می‌شود «قلم اندیشمندان و عالمان برتر از خون شهیدان است »

«رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» ادامه داد: این مجموعه (موزه شهدا) نیز در سایه کسب معرفت برای یادآوری و بازخوانی نوشته‌های شهیدان جهت محافظت از این اسناد حرکت می‌کند که قدم‌های مبارکی است.

وی تصریح کرد: همچنین طی صحبت‌هایی، متوجه شدم که این مجموعه - به دیجیتالی کردن اسناد نیز اقدام کرده است، به هرحال اسناد شهدا سرمایه ای هستند که به‌راحتی به دست نمی‌آید و چون سرمایه عظیمی است بنیاد شهید نیز تلاش می‌کند آنها را حفظ کند تا برای آیندگان بازنمایه و جمع آوری شود و به‌عنوان یک پشتوانه فرهنگی برای نسلی که آرام آرام نسبت به فرهنگ ایثار و شهادت و از خودگذشتگی بیگانه می‌شود باقی بماند.

بروجردی ادامه داد: امیدوارم این گام‌ها برای حفظ و نگهداری نوشته‌های شهدا در قالب یادداشت و وصیت‌نامه، در این مجموعه با قوت بیشتری حفظ شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، درادامه عنوان کرد: یک بخش دیگری که مشهود است در حوزه دیداری و شنیداری در زمینه نوارهای کاست شهدا است و چنین کاست نوارهایی از شهدا به تعداد قابل توجه ای در خانه‌ها و برخی مخازن موزه‌ها به صورت راکد وجود دارد.

بروجردی تصریح کرد: باید این نوارکاست‌ها به‌روز شده و تبدیل به تکنولوژی جدید شود و بهتر است بنیاد شهید نیز این اقدام را انجام دهد.

وی ادامه داد: در این زمینه نیز سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از مدتها قبل تلاش کرده است تا میلیونها سند موجود خود را دیجیتالی کرده و در این راستا نیز با همکاری یونسکو که سازمانی جهانی در حوزه فرهنگ است در قالب کمیته حافظه جهانی که مقر آن نیز در کتابخانه ملی است، یک گروه دیداری و شنیداری فعالیت می‌کند که ثبت و آرشیو اسناد دیداری و شنیداری را بازخوانی و بررسی می‌کند.

بروجردی همچنین با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با هلال احمر گفت: چندی قبل پرونده‌ها و اسناد مفقودین و اسرا به سازمان اسناد و کتابخانه ملی تحویل داده شد تا مورد پایش قرار گیرد.

وی درادامه به نکته ای دیگری نیز پرداخت و افزود: نکته بعدی درباره موضوع تاریخ شفاهی است که امروز همه در این زمینه حساسیت نیز پیدا کردند ولی باید استاندارد آن رعایت شود، در این حوزه نیز سازمان اسناد و کتابخانه ملی به تهیه تاریخ شفاهی 700 شخصیت که برخی نیز از شهدا هستند اقدام کرده است و این روند با پرداختن به تاریخ شفاهی چهره‌های دیگر ادامه دارد.

بروجردی دراین باره ادامه داد: اگر بنیاد شهید در تهیه تاریخ شفاهی از زبان بازماندگان شهدا اقدام بیشتری کند یک خدمت برای اصحاب فرهنگ به حساب می‌آید. به هرحال امر فرهنگی یک امر ماندگاری است که به سختی نیز‌ به‌دست می‌آید تا بتوان باعث تغییر یک رفتار و یا تثبیت یک اندیشه در مغزها شود.

وی در تشریح اهمیت حوزه فرهنگ در گذر تاریخ ایران عنوان کرد: افتخارات مفاخر ایران به‌مانند ابن سینا، سعدی، فردوسی، حافظ، مولانا و ... که متاسفانه برخی از این چهره‌ها نیز در حال مصادر شدن هستند باید به نسل جوان به عنوان ریشه‌های فرهنگی جهت افزایش خودباروری آنان بیشتر معرفی شود تا نسل جوان درصدد زندگی و رشد در دیگر سرزمین‌ها نشود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: باید به نسل جوان امروز یادآوری کرد که دارای ریشه و اصالت عارفانه، عالمانه و فکر و فرهنگ است، و ما به‌عنوان یک جامعه اسلامی و ایرانی، به‌هر دو خصیصه ایرانی بودن و مسلمان بودنمان افتخار می‌کنیم.

بروجردی با اشاره به شعر «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» به تاثیرگذاری پیام‌آوری حضرت زینب (س) برای گم نشدن عاشورا در تاریخ تاکید کرد و گفت: این پیام‌ها امروز در قالب شعر، موسیقی، نوشته، کتاب، مباحثات و گپ‌وگفت‌ها باید برای نسل امروز فراهم کنیم تا نسل جدید به گذشته و هویت فرهنگی، معرفتی و علمی کشور خود افتخار کند.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید