جزییات خبر

در گفت‌وگو با محمدرضا سوقندی مطرح شد؛

برنامه‌های امور ایثارگران در حوزه جهاد سلامت/ تشریح برنامه‌های ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر

(چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹) ۰۹:۳۷

محمدرضا سوقندی؛ مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، با اشاره به استقرار ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر امور ایثارگران، درباره برنامه‌های و اولویت‌های کاری این ستاد گفت: طبق اساسنامه «شاهد و ایثارگر» وظایف این ستاد در دو بخش عمومی و وظایف و اختیارات خاص پیش‌بینی کرده است.

وی در معرفی وظایف عمومی ستادهای مرکزی شاهد و ایثارگر، افزود: تأسیس و تقویت اداره‌کل امور شاهد و ایثارگر و تأمین نیروی انسانی حوزه‌های ستادی و اجرایی و تأمین نیازهای مالی، تدارکاتی، خدماتی، رفاهی و فضای آموزشی مطلوب طرح شاهد و ایثارگر و ارتقاء سطح علمی، تحصیلی، پرورشی، فرهنگی، ورزشی و هنری جامعه، اختصاص اعتبار فعالیت‌‌ها، ایجاد بانک اطلاعاتی جامعه هدف و بروزرسانی به‌هنگام و دقیق آن به صورت 6 ماهه و سالیانه، تهیه و تدوین تقویم اجرایی، ارائه گزارش عملکرد عمومی دستگاه‌های عضو و اجرای مصوبات شورای عالی طرح و برنامه، ستاد برنامه‌ریزی و نظارت بر حسن اجرای آن، سرفصل‌های این وظایف هستند.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، درباره وظایف و اختیارات خاص این ستاد نیز توضیح داد: از جمله این وظایف می‌توان به اولویت دادن به افراد جامعه هدف طرح شاهد و ایثارگر در استفاده از خدمات و تسهیلات فرهنگی و هنری، مشارکت و همکاری در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سطح ملی و استانی، حمایت ویژه و همه جانبه برای مؤلفان، مصنفان، هنرمندان و پژوهشگران شاهد و ایثارگر و اعمال سیاست‌های حمایتی برای جامعه شاهد و ایثارگر در زمینه مجوز فعالیت و تأسیس مؤسسات فرهنگی، خبری، رسانه‌ای، تبلیغاتی و  اشاره کرد.

 سوقندی در ادامه با اشاره به برخی از طرح‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های دارای اولویت این ستاد، اظهار کرد: طرح سپاس ،تکمیل سامانه جامع ایثار، ایثارگران و رزمندگان، جشنواره اخلاق و آداب ایثار و ایثارگری ،یادواره شهدای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری از ظرفیت مناسبت‌ها ی چهلمین سالگرد دفاع مقدس ،  شناسایی توانمندی‌های ایثارگران و معرفی آنان به مدیران و بخش‌های ذیربط، حمایت از تولیدات ایثارگران شاغل، ، کتاب راهنمای ایثار و ایثارگری، تدوین و انتشار کتاب آمار ایثارگران، اجرای طرح تکریم فرهنگی ایثارگران (جمع‌آوری و نشر خاطرات ایثارگران و رزمندگان) و راه‌اندازی بانک اطلاعات، ازجمله این برنامه‌ها و اولویت هاست.

 وی در بخش دیگری از سخنان در تشریح برخی دیگر از برنامه‌های شاخص و اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، گفت: تشکیل شورای فرهنگ جهادوشهادت ، تدوین و نشر کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار، تدوین دایرةالمعارف نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفاع مقدس تا پایان برنامه ششم توسعه، ، تشکیل آرشیو تولیدات فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه ایثار و شهادت، تشکیل کانون خانه فرهنگ انتشار نشریه داخلی فام  نیز ازدیگر اولویت هاست.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، ساماندهی ،حمایت وتشویق تشکل‌های فرهنگی و هنری را یکی دیگر از سرفصل‌های برنامه‌ای ستاد مرکزی شاهد و ایثارگر برشمرد و افزود: در راستای انجام این مأموریت، برنامه‌هایی همچون ادامه فعالیت خانه فرهنگ ایثار به‌عنوان دبیرخانه فعالیت‌های حوزه ترویج و کارگروه تشکل‌ها، فعال شدن کارگروه تخصصی تشکل‌های فرهنگی و هنری مردمی و تشکیل سامانه جامع حمایت، هدایت و نظارت بر تشکل‌های فرهنگی و هنری حوزه ایثار و شهادت مدنظر قرار گرفته است.

  وی گفت: با همکاری نهادهای مختلف زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ازجمله معاونت‌های هنری، فرهنگی، قرآن و عترت، سینمایی، مطبوعاتی و معاونت توسعه مدیریت و منابع، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی راهبردی، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی، پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات، دفتر امور زنان و خانواده، مرکز رسانه‌های دیجیتال، صندوق اعتباری هنر، مرکز مقاومت بسیج، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان حج و زیارت، سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، ستاد هماهنگی کانون های فرهنگ و هنری مساجد کشور، نهاد کتابخانه‌های عمومی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ادارات‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها، متناسب با نوع فعالیت‌ مراکز برنامه‌هایی اجرا خواهد شد.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران ادامه داد: همچنین برای تعامل و همکاری با نهادهای خارج از مجموعه وزارتخانه نیز توافقاتی با برخی نهادهای مرتبط انجام شده یا در دست اقدام است. ازجمله این مراکز می‌توان به بنیاد شهید و امور ایثارگران، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاونت صدا و شبکه رادیویی جمهوری اسلامی ایران، امور ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح، سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس (ارتش)، معاونت فرهنگی و روابط عمومی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، اداره کل ایثارگران شهرداری تهران، بنیاد روایت فتح، هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی، معاونت فرهنگی سازمان بسیج مستضعفان اشاره کرد.                                                     

 جهاد سلامت در دوران شیوع کرونا

سوقندی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت ایثار اجتماعی، بیان کرد: در ایثار اجتماعی، جامعه  ایثارگر مصالح و منافع جامعه را بر مصالحی شخصی، گروهی و فردی و جناحی ترجیح ومقدم می دارند. یکی از الگوهای عملی  این نوع ایثار در دوران معاصر،انقلاب اسلامی و دوران  دفاع مقدس است که در دوره‌ای هشت‌ساله همه ملت ایران درجبهه وپشت جبهه  عظمت روحیه فداکاری وحماسه را تجلی بخشیدند پس از آن هم درجبهه های مختلف ظهور وبروز داشت که فرهنگ مقاومت ومدافعان حرم استمرار آن است

 وی افزود: شیوع بیماری کرونا، یکی دیگر از عرصه‌های فداکاری و ایثار اجتماعی را در کشور ما آشکار کرد. اگر در دوران دفاع مقدس امنیت کشور در خطر بود، در مقطع فعلی سلامت مردم در خطر است. برای دفاع از سلامت مردم و جامعه، عده‌ای با به خطر انداختن جان خود، ایثار می‌کنند. کادردرمانی در خط مقدم  و بسیاری دیگر از مردم جامعه در بخش‌های دیگر شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا این بیماری کنترل و مهار شود. عده‌ای نیز با در اختیار گذاشتن وسایل و تجهیزات ایمنی و پزشکی و حتی مالکان نیز با بخشیدن اجاره‌بهای ملک مسکونی یا تجاری خود، جلوه‌هایی از ایثار را به نمایش می‌گذارند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب دراین رزمایش  فضائل یک ملت روشن وشگفتی های آن آشکارشد.

 مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره برنامه‌‌های امور ایثارگران در شرایط شیوع بیماری کرونا، گفت: در حوزه جهاد سلامت، برنامه‌هایی همچون برگزاری مسابقه جلوه‌های ایثار برای ثبت و مستندشدن، انتشار ویژه‌نامه فام برای منعکس کردن عملکرد بخش‌های مختلف، برنامه‌‌ها و مسابقات ماه مبارک رمضان با هدف معرفی ایثار اجتماعی در حال برگزاری است. ایثار اجتماعی همواره در فرهنگی اسلامی وایرانی  وجود داشته که امروز در جبهه سلامت خود را نشان می‌دهد.

 سوقندی تصریح کرد: در همکاری با نهادهایی مانند شورای عالی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و شورای عالی انقلاب فرهنگی با استفاده از ابزارها و امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانند رسانه، کتاب، مطبوعات، سینما، تأتر و موسیقی، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و سازمان اوقاف، اولویت‌هایی در دستور کار قرار گرفته تا فرهنگ ایثار اجتماعی به‌عنوان یکی از مُقَوم‌های فرهنگ عمومی مورد تأکید قرار گرفته و معرفی شود. در این راستا در استان‌ها نیز برنامه‌هایی همچون شب شعر، مسابقه، تولید محتوا و فیلم  انجام شده یا در دست انجام است.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید