جزییات خبر

در گفت‌وگو با مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت مطرح شد؛

جایگاه والای ایثار و شهادت در کلام خداوند/ مقوله ایثار و شهادت در اولویت برنامه‌های معاونت است

(چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹) ۰۹:۴۱

اصغر امیرنیا؛ مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره جایگاه ایثار، جهاد و شهادت در قرآن کریم و سیره معصومین (ع)، گفت: قرآن در آیات زیادی جهاد و فلسفه و هدف جهاد را مشخص کرده است. ازجمله در آیه 76 سوره مبارکه نساء می‌فرماید: «کسانی که ایمان آورده‌اند، در راه خدا پیکار مى‌کنند و کسانى که کافر شده‌اند، در راه طاغوت مى‌جنگند، پس با دوستان شیطان پیکار کنید که قطعاً نیرنگ شیطان سست است»

وی ادامه داد: همچنین در آیه 33 از سوره مبارکه مائده «جز این نیست که سزاى آنان که با خدا و پیامبرش مى‌جنگند و در زمین به فسادگرى مى‌کوشند این است که کشته شوند یا به صلیب کشیده شوند و یا دست و پایشان برخلاف یکدیگر بریده شود و یا از آن سرزمین ]به نقطه اى دیگر[ تبعید گردند. این کیفر، رسوایى آنان در دنیاست و براى آنان در آخرت عذابى بزرگ خواهد بود» و آیه 60 سوره مبارکه انفال «و هر چه در توان دارید از نیرو و اسبهاى آماده بسیج کنید تا با این [تدارکات] دشمن خدا و دشمن خودتان و [دشمنان] دیگرى را جز ایشان که شما نمى‌‏شناسیدشان و خدا آنان را مى ‌شناسد بترسانید و هر چیزى در راه خدا خرج کنید پاداشش به خود شما بازگردانیده مى ‏شود و بر شما ستم نخواهد رفت» نیز بر این امر مهم تأکید شده است.

 

این مسئول قرآنی افزود: خداوند درباره ارزش جهاد هم در آیات متعددی از قرآن کریم سخن گفته است؛ ازجمله در آیه 218 سوره مبارکه بقره «کسانی که ایمان آورده و کسانی که هجرت کرده و در راه خدا جهاد نموده‏‌اند، آنها امید به رحمت پروردگار دارند و خداوند آمرزنده و مهربان است». از دیگر آیات نورانی قرآن کریم که به ارزش جهاد، ایثار و شهادت و جایگاه ایثارگران اشاره می‌کند، آیه 195 سوره مبارکه آل‌عمران است: «خداوند، درخواست آنها را پذیرفت؛ (و فرمود:) من عمل هیچ عمل‌کننده‌ای از شما را، زن باشد یا مرد، ضایع نخواهم کرد؛ شما همنوعید، و از جنس یکدیگر! آنها که در راه خدا هجرت کردند، و از خانه‌های خود بیرون رانده شدند و در راه من آزار دیدند، و جنگ کردند و کشته شدند، به یقین گناهانشان را می‌بخشم؛ و آنها را در باغ‌های بهشتی، که از زیر درختانش نهرها جاری است، وارد می‌کنم. این پاداشی است از طرف خداوند؛ و بهترین پاداش‌ها نزد پروردگار است»

 

امیرنیا تصریح کرد: در آیات 194 سوره بقره و 157 سوره آل‌عمران، خداوند از شهادت به‌عنوان زندگی جاودان یاد می‌کند و جایگاه شهدا در کنار خوبان و پیامبران و صدیقان تکریم شده است. آیات 95 تا 101 سوره مبارکه نساء نیز بر فلسفه شهادت تأکید دارد. قرآن کریم در سوره مبارکه شعرا هم می‌فرماید کسی که دنبال شهادت‌طلبی است، هیچگاه سلطه را نمی‌پذیرد. آیاتی از سوره مبارکه محمد و آیات 16 تا 27 سوره احزاب نیز به موضوع استقبال از شهادت و شهادت‌طلبی اشاره دارند.

 

وی همچنین گفت: قرآن کریم در سوره مبارکه یاسین مطرح کرده که روح شهیدان محرک جهاد است و در دیگران شور و نشاط برای جهاد ایجاد می‌کند که این موضوع در سیره ائمه (ع) کاملا مشخص است. چه در سیره امیرالمومنین (ع) و امام حسن و امام حسین (ع) که مستقیم وارد میدان جنگ و نبرد می‌شدند و چه در سیره امام سجاد (ع) که نسبت به پاسداران راه حق در قالب دعا تأکید داشتند و در ادامه در سیره و زندگانی دیگر ائمه نیز این رویکرد دیده می‌شود. علاوه بر این، علما و بزرگان دین نیز در طول تاریخ چنین اقدامات و سیره‌ای را در زندگی خود داشته‌اند.

 

مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اقدامات این معاونت در زمینه تکریم و ترویج حوزه ایثار و شهادت، اظهار کرد: تاکنون فعالیت‌های خوبی در معاونت قرآن و عترت در این حوزه انجام شده و در برنامه‌های مختلف همچون جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات قرآنی، موضوعاتی مانند ایثار و فداکاری و شهادت در اولویت قرار گرفته است. ازجمله اینکه در سال‌های گذشته در مسیر کاروان‌های راهیان نور برنامه «فاتحان آسمان» در مناطق جنگی خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی در قالب تأتر و هنرهای نمایشی به اجرا درآمد.

 

امیرنیا افزود: از دیگر اقدامات خوب معاونت قرآن و عترت در حوزه ایثار و شهادت، دیدار با خانواده‌های شهدای قرآنی بود که از سال 94 تا 98 هر چهارشنبه در سراسر کشور انجام شد. تولید و اهدای 32 اثر در قالب‌های نقاشی-خط برای تکریم خانواده‌های شهدای قرآنی مدافعان حرم از دیگر برنامه‌های ما در این زمینه بود. معاونت قرآن کریم چندین سال است که هفته‌های قرآنی را با برنامه‌های متنوع در سراسر استان‌های کشور برگزار می‌کند که یکی از بخش‌های این برنامه‌ها تجلیل از خانواده‌های شهدای قرآنی بوده است. در هر برنامه حداقل 10 نفر از شهدای قرآنی با حضور خانواده‌های آن‌ها تجلیل شدند.

 

وی ادامه داد: در نمایشگاه بین‌اللمللی قرآن کریم بخشی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص دارد. در بخش هنری نمایشگاه نیز با همکاری مرکز دانش‌پژوهان بنیاد شهید انقلاب اسلامی، کارگاه‌های هنری با حضور فرزندان شهدا و ایثارگران برگزار شد. همچنین در نمایشگاه‌های خارج از کشور همچون روسیه و صربستان، آثار خوبی که از سوی فرزندان شاهد و ایثارگران تولید شده بود، به نمایش درآمد.

 

مدیرکل تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارائه خدمات و تهسلات به خانواده‌های شاهد و ایثارگر نیز گفت: در این زمینه تاکنون ردیف ویژه و مستقلی برای فرزندان و خانواده‌های شهدا و ایثارگران در معاونت قرآن و عترت تعریف نشده که معتقدم اینکار باید انجام شود و برای این عزیزان باید امتیاز ویژه قائل شد، زیرا آن‌ها صاحبان واقعی انقلاب هستند و هرکاری می‌کنیم تنها اَدای دِینی است که به آن‌‌ها داریم. البته تاکنون در زمینه‌های مختلفی همچون دریافت مجوز و مشارکت در فعالیت‌ها، خانواده‌های شهدا و ایثارگران در اولویت قرار گرفته‌اند و در مواردی نیز 20 تا 50 درصد تخفیف برای آن‌ها درنظر گرفته شده است.

 

امیرنیا که از خود از جانبازان سرافراز دوران دفاع  مقدس و فرزند شهید است، در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر، بیان کرد:  چهارم خرداد 1361 در جریان عملیات «الی بیت‌المقدس» جانباز شدم و شهادت بسیاری از دوستانم را هم در آن عملیات دیدم. سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، همیشه برای من جزو خاطرات شیرین و از سوی غم‌انگیز است. در جریان این عملیات، عراق با همه هیبت و امکانات و پشتیبانی کشورهای قدرتمند، در برابر هدایت و رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و خلوص و اراده رزمندگان ما، شکست خورد و این پیروزی بزرگ قوت قلبی برای همه ما بود تا جنگ را ادامه دهیم و نگذاریم ذره‌ای از خاک میهن عزیزمان به دست دشمن بیافتد.

 

وی افزود: در سال‌های دفاع مقدس، شهادت نصیب بسیاری از رزمندگان ما شد که یکی از آن‌ها پدر بزرگوار من بودند و این مسأله مسئولیت ما را بیشتر می‌کند. علاوه بر وظایف اداری و سازمانی، باید تلاش مضاعفی داشته باشیم تا دِین خود را به‌درستی به جامعه اَدا کرده و یک بازنگری در روش زندگی خود داشته باشیم. باید ببینیم که آیا توانسته‌ایم راه شهدا را ادامه دهیم یا دنیا چنان ما را به خود مشغول کرده که از آن اهداف والا دور مانده‌ایم. همانطور که ما از شهدا انتظار شفاعت در آخرت داریم، آن‌ها هم از ما انتظار دارند راهشان را به درستی ادامه داده و به آرمانی‌هایی که به‌خاطرش جانشان را فدا کردند، پایبند باشیم.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید