جزییات خبر

همقدم با شهداء؛‌ همسفر تا بهشت

زندگینامه شهید مهدی­ کفاشپور

(چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷) ۱۰:۰۷

شهید مهدی کفاشپور در 16 بهمن 1334 در خانواده ای مذهبی در شهر اهواز متولد شد. او پس از گذراندن دوران کودکی، به جهت ماموریت پدرش که یکی از کارکنان راه¬آهن بود، همراه خانواده در شهر تبریز سکنا گزید.

زندگینامه

شهید مهدی­ کفاشپور در 16 بهمن 1334 در خانواده­ای مذهبی در شهر اهواز متولد شد. او پس از گذراندن دوران کودکی، به جهت ماموریت پدرش که یکی از کارکنان راه­آهن بود، همراه خانواده در شهر تبریز سکنا گزید. تحصیلات خود را تا مقطع متوسطه در یکی از دبیرستان­های شهر تبریز در رشتة ریاضی به پایان برد و در سال 1351 به خدمت سربازی فرخوانده شد. در این دوره وی همواره با اعلام انزجار از رژیم پهلوی در تبلیغ شعائر اسلامی در جامعه تلاش می­کرد. او در سال 1355 در دورة کاردانی طراحی ماشین­آلات صنعتی انستیتو تکنولوژی پذیرفته شد و در سال 1357 این دوره را به پایان رساند.

شهید کفاشپور در 22 سالگی سایة پدر مهربان را از دست داد و با عشق  فراوان به خانواده تامین معاش آنان را به عهده گرفت و در عین لیاقت و شایستگی وظیفة پدر بزرگوارش را به گردن گرفت تا فقدان او محسوس نباشد.

 

وی در23  اردیبهشت 1357 همکاری با ادارة کل فرهنگ و هنر استان ۀذربایجان شرقی را در سمت راهنمای فرهنگی آغاز کرد. او که به سبب حس وظیفه­شناسی و مسئولیت­پذیری در بین همکاران از محبوبیت خاصی برخوردار بود در ماموریتهای متعدد به شهرهای مختلف انزجار خود را از رژیم پهلوی ابراز می­کرد و به تبلیغ شعائر اسلامی و انقلابی می­پرداخت. وی با شروع انقلاب اسلامی در سال 1357 مبارزات خود را به صورت پیگیر و آشکار آغاز کرد و با حضور در راه­پیمایی­ها و تظاهرات مردم تبریز در پیروزی انقلاب نقش داشت.

شهید بزرگوار در کنار کار روزانه، شبها به پاسداری از انقلاب و امنیت شهر می­پرداخت و به اتفاق جمعی از جوانان محل در مساجد میرآقای­عباسی . میرمحمود شهر ششگلان تبریز فعالیت­های در خور توجهی همچون کلاس­های تدریس و تفسیر قرآن و آموزش نظامی و عقیدتی برپا کرد و درگردآوری آثار فرهنگی مربوط به جنگ در موطة شهر نقش بسزایی داشت.

او که همواره برای حفاظت از انقلاب و دستاوردهای آن کوشش می­کرد، در زمستان سال 1359 با شرق وصف ناپذیری در مقابل نگاه نگران خانواده­ راهی مناطق جنگی شد و به مدت 6 ماه  در منطقه

 

کردستان به مبارزه با عناصر ضد انقلاب داخلی پرداخت. پس از بازگشتی کوتاه، دوباره در بهار سال 1361 به سوی جبهه شتافت و پس از شرکت در عملیات «مسلم­بن­عقیل»، به عنوان فرماندة گردان در هنگام پاکسازی و مراجعت به پایگاه هدف گلوله­های دشمن قرار گرفت و در 23 مهر 1361 بر اثر جراحات وارده به فیض عظیم شهادت نائل گشت.

خلاصه­ای از عملیات مسلم­بن عقیل

عملیات مسلم­بن­عقیل در 9 مهر 1361 در ساعت 50 دقیقه بامداد با رمز « یا اباالفضل­العباس(ع)» در جبهة میانی در منطقة « سومار مندلی» با تلاش مشترک دلاورمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در دو مرحله آغاز شد و هفت روز به طول انجامید.

این عملیات به انهدام 79 تانک و نفربر، 7 هواپیما، آزادسازی ارتفاعات مشرف به شهر مندلی عراق و پاسگاه­های مرزی ایران و کشته و زخمی شدن بیش از 4 هزار عراقی منجر شد.

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید