جزییات خبر

همقدم با شهداء؛ همسفر تا بهشت

زندگینامه شهید کوروش علیزاده

(یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷) ۰۹:۱۹

شهید کوروش علیزاده در 15 خرداد 1341 در خانواده¬ای متدین در شهر تبریز متولد شد. هنوز کودکی بیش نبود که خانواده¬اش به سبب شفل پدر، که نظامی بود، به تهران نقل مکان کردند. وی تحصیلات را تا مقطع متوسطه در تهران و در دبیرستان خوارزمی به پایان برد.

زندگینامه

شهید کوروش علیزاده در 15 خرداد 1341 در خانواده­ای متدین در شهر تبریز متولد شد. هنوز کودکی بیش نبود که خانواده­اش به سبب شفل پدر، که نظامی بود، به تهران نقل مکان کردند. وی تحصیلات را تا مقطع متوسطه در تهران و در دبیرستان خوارزمی به پایان برد.

در 20 1360 به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا 20 تیر 1362 در شهر زابل نشغول به خدمت بود.

پس از پایان خدمت سربازی ازدواج کرد که ثمرة این پیوند، دو فرزند به نام­های محمدحسین و زهراست؛ یادگارهایی با آرامش و پاکی و صداقت پدر.

شهید علیزاده در اول شهریور 1362 همکاری با سازمان چاپ و انتشارات وزارت ارشاد اسلامی را در سمت کارمند بخش انتشارات آغاز کرد. وی در محیط کار فردی مسئول  و وظیفه­شناس و در برخوردهای اجتماعی بسیار خوش برخورد و محبوب بود. او که برای کسب روزی حلال و خدمت به

 

 

جامعة فرهنگی تلاش می­کرد، پیش از عزیمت به جبهه، در مقام مسئول برزگرای نمایشگاه­های کتاب مشغول به کار بود.

شهید علیزاده یار صدیق امام و مدافع ارزش­های انقلاب اسلامی بود و در زمان جنگ بارها در جبهه و مناطق جنگی حضور یافت.  آخرین عزیمت وی به جبهه در  7 اردیبهشت 1367 بود. در 5 مرداد همان سال، منافقین کوردل به مرزها و نقاطی از کشورمان نفوذ کردند و منطقة عملیاتی حسن­آباد را نیز به محاصرة خود درآوردند.

شهید علیزاده که آماده بازگشت به تهران بود، به محض آگاهی از یورش، مصرانه از فرمانده­اش می­خواهد تا وی را نیز به همراه نیروهای کمکی به منطقه اعزام کند. وی پس از شرکت در عملیات مرصاد که به انهدام و نابودی شمار فراوانی از نیروهای گروهک ضد انقلاب مجاهدین خلق انجامید، از ناحیه سر مورد اصابت گلوله­ای از اسلحة سیمینوف قرار گرفت و در غروب غم­انگیز 5 مرداد 1367 حدود ساعت 17 به فیض عطیم شهادت نائل گشت.


 

 

بیان خاطره­ای از زبان برادر شهید

کوروش از همان دوران کودکی فردی شجاع و جسور بود و اطرافیان نیز نسبت به این ویژگی او اتفاق نظر داشتند. خاطرم هست که حدود 12 سال داشت که به همراه خانواده برای تفریح به اطراف سد کرج رفتیم و من به اتفاق او و برادر دیگرمان برای گشت و گذار به کوه­های همان حوالی رفتیم. پس از آن که مسافتی را صعوذ کردیم، به علت صعب­العبور بودن راه از کوروش که کوچکتر از ما بود خواستیم برگردد. او با اصرار ما پذیرفت و از مقابل چشمان ما مخفی شد. پس از دوساعت طی مسیر مشاهده کردیم کوروش در مکانی بالاتر از ما ایستاده و ما را صدا می­زند.

خلاصه­ای از عملیات مرصاد

عملیات مرصاد در 5 مرداد 1367 با رمز «یاعلی» در منطقه غرب اسلام­آباد و کرند غرب با تلاش دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای بسیجی انجام گرفت و به انهدام 120 تانک، 400 نفربر، 90 خمپاره­انداز 80 میلیمتری، 150 خمــپاره­انداز 60 میلیمتری، 30 توپ 106 و کشــته و

 

 

زخمی شدن 4800 نفر و غنیمت گرفتن صدها تانک و نفربر و خودروی نظامی و سلاح و تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی پیشرفته منجر شد.

در این عملیات، بیشتر نیروهای متجاوز گروهک ضد انقلاب مجاهدین خلق که با کمک رژیم بعثی عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران نفوذ کرده بودند سرکوب و منهدم شدند و بقایای آنان به خاک عراق گریختند.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید