جزییات خبر

همقدم با شهداء؛ همسفر تا بهشت

زندگینامه شهید اکبرطالب­زاده

(سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷) ۰۹:۰۲

شهید اکبرطالب زاده در 15 بهمن 1337 در روستایی از توابع شهر تبریز متولد شد. دورة ابتدایی را در مدرسه مرتضوی که یکی از روحانیون محل، مسئولیت آن را به عهده داشت گذراند و سپس، تحصیلات دورة متوسطة خود را در دبیرستان های خیری و فردوسی شهر تبریز به پایان برد.

 

شهید طالب­زاده از دیدگاه خانواده و بستگان دارای ویژگیهای اخلاقی پسندیده­ای بود. وی فردی اجتماعی، خشخو و صمیمی بود. افراد روستا هریک به گونه­ای از خدمات و یاری­های شهید بزرگوار بهره­مند بودند. او به انجام فرایض و واجبات دینی اهمیت خاصی می­دئاد و بنا به توصیة حضرت امام روزهای دوشنبه و چنجشنبه را روزه می­گرفت.

شهید طالب­زاده در سال 1355 در دانشگاه تبریز پذیرفته شد. او همواره ضمن تحصیل، فعالیت­های انقلابی و سیاسی را پی می­گرفت. وی که خود در روستا بزرگ شده بود و عمری را با کار و تلاش گذرانده بود با ظلم و ستمی که به روستاییات می­شد آشنا بود. لذا با ورود به دانشگاه و تعمــیق و رشد

 بینش مکتبی­اش ضمن مخالفت با هرگونه گروه­گرایی  حاکم بر دانشگاه، به جمع دانشجویان پیرو خط امام پیوست و به اتفاق آنان، مبارزات مخفیانه خود را با رژیم پهلوی سازمان داد. با گسترش فضای لنقلابی در دانشگاه­ها  و بروز اولین جرقه­های قیام دانشجویان، فعالیت وی بیشتر شد و ضمن فراخواندن مردم برای قیام، به پخش و توزیع عکس­ها و اعلامیه­های حضرت امام مبادرتن ورزید. تلاش و کوشش او چنان بود که روزی به هنگام دریافت اعلامیه­ها در منزل مرحوم آیة­الله طالقانی(ره) تحت نظر قرار گرفت، اما به محض حملة مزدوران رژیم شاه موفق به فرار شد.

شهید طالب­زاده در اغلب تظاهرات و راه­پیمایی­های زمان انقلاب شرکت داشت و توجه و علاقه­اش به مطالعة کتب مختلف باعث شده بود تا کتابخانه­ای مملو از کتب علمی، مذهبی و سیاسی تهیه کند. وی به مطالعة کتب شهید آیة­الله مرتضی مطهری، شهید دکتر بهشتی و دکتر علی شریعتی علاقة بسیار داشت. در جمع دوستان نیز با تلاوت قرآن کریم و نهج­البلاغه و صحبت­های پرشور، حاضران را از اوضاع سیاسی و آیندة قیام ملت مسلمان ایران آگاه می­ساخت.

  پس از پیروزی انقلاب، با شروع لنقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه­ها در سال 1358، شهید طالب­زاده که عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز بود به همراه چند تن از دوستان متعهدش هیئتی 7 نفره تشکیل دادند و برای آگاهی سیاسی مردم در روستاهای شهرستان گرمی مغان به تبلیغات و سخنرانی پرداختند. وی با توجه به روحیة انقلابی و مدیریت فکری، در 5 بهمن 1359 به همکاری با ادارة کل ارشاد اسلامی استان دعوت شد و در اولین تجربة مدیریتی خود به سرپرستی امور حج استان منصوب گردید. پس از مدتی در حالی که قرار بود در همان سال به مکة مکرمه مشرف شود به سوی جبهه رهسپار شد و با عضویت در گروه چریکی شهید چمران، پس از 20 روز حضور در جبهه و نبردی دلاورانه با دشمن بعثی در 5 نرداد 1360 در دشت سوسنگرد مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به این ترتیب شهد شیرین شهادت را در راه وصال با معبود نوشید و دعوتش را لبیک گفت.

شهید طالب­زاده در توئصیه­ای برای دوستانش چنین آورده است: « شنیده­ام که در جبهة سوسنگرد اسلحه­ای بر زمین مانده و صاحبش جهت دیدار با خدا عزم سفر کرده، من اکنون آماده­ام تا این اسلحه را بردارم. باشد تا صدام و صدامیان با امامت روح­الله سرنگون گردند. انتظار دارم اگر این سلاح از دستم

 به زمین افتاد برادرانم آن را بردارند و راهم را ادامه دهند، تا ان­شا­الله ظهور مهدی موعود فررسد و مظلومان را از چنگال ضالمین رها سازد و وارث زمین گرداند».

آشنایی با ستاد جنگهای نانظم

در اوایل تجاوز رژیم بعث عراق به میهن اسلامی، به علت عذم آمادگی کافی نیروهای مسلح، شهید دکتر مصطفی چمران با استفاده از تجربیاتی که در جنوب لبنان آموخته بود به تشکیل ستادی تحت عنوان «ستاد جنگ­های نامنظم » مبادرت کرد. در این ستاد نیروهای داوطلب مردمی و آموزش ذیذه جذب و در قالب گروه­های چریکی سازماندهی می­شدند. عملیات­های چریکی شهید چمران، شامل عملیات­های ایذایی، شبیخون و نظایر آن بود که در اوایل جنگ تحمیلی به طور گسترده صورت می­گرفت. این عملیات­ها ارتش متجاوز عراق را زمین­گیر کرد و به نیروهای رزمنده اسلام برای آماده­سازی و حملات بعدی زمان کافی داد عملیات ستاد جنگ­های نامنظم برگ زرینی از افتخارات و حماسه­های دفاع مقدسی را تشکیل می­دهد.

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید