جزییات خبر

همقدم با شهداء؛‌همسفر تا بهشت

زندگینامه شهید سیدجعفر کمنام

(چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷) ۰۹:۴۰

در 4 خرداد 1335 در خانواده¬ای مذهبی در شهر فردوس استان خراسان دیده به جهان گشود. پس از گذراندن دورة ابتدایی، به سبب مشکلات اقتصادی خانواده از ادامة تحصیل بازماند و جهت کمک به معاش آنها دوشادوش پدر به کشاورزی و دامداری پرداخت.

  در 4 خرداد 1335 در خانواده­ای مذهبی در شهر فردوس استان خراسان دیده به جهان گشود. پس از گذراندن دورة ابتدایی، به سبب مشکلات اقتصادی خانواده از ادامة تحصیل بازماند و جهت کمک به معاش آنها دوشادوش پدر به کشاورزی و دامداری پرداخت.

شهید گمنام از نظر اجتماعی و اخلاقی برای خانواده و اطرافیان الگو و همة آشنایان او از وی به نیکی یاد می­کنند. وی ضمن کار روزانه هیچ­گاه از یاد خدا و تلاوت قرآن کریم غافل نمی­شد و در جلسات و مناسک مذهبی حضورری فعال داشت. شهید بزرگوار در 18 خرداد 1354 به خدمت سربازی فرخوانده شد و این دورة دو ساله را در تیپ 3 یگان رزمی ارتش در شهر مشهد و پادگان تربت حیدریه به پایان برد. وی در 1356 مدتی را از سوی ادارة فرهنگ و هنر در شورای انجمن شهر مشهد سپری کرد و سپس در اول  مهر 1357 به صورت رسمی همکاری با این اداره را به عنوان نیروی خدماتی آغاز کرد. پس از حدود دو سال در 22 آبان 1359 ازدواج کرد که ثمرة این پیوند یک فرزند پسر به نام محمد است. شهید گمنام که هنوز چند روزی از ازدواجش نگذشته بود با شروع جنگ و فراخوانده شدن منقضیان 56 دوباره برای خدمت نظام و رزم با متجاوزان عراقی داوطلب شده و پس از یک دورة آموزشی کوتاه مدت با گردان توپخانة ارتش در 8 آذر همان سال عازم میادین نبرد حق علیه باطل شد و پس از یک ماه حضور در منطقة جنگی با شرکت در عملیات آزادسازی شهر سوسنگرد از ناحیة نخاع مورد اصابت ترکش خمپارة دشمن قرار گرفت و بدین­سان دعوت حق را لبیک گفت و بر اثر جراحات وارده در 8 دی 1359 به فیض عظیم شهادت نائل شد.

آشنایی با شیوة عملیات­های غیرکلاسیک یا طرح «امام مهدی(عج)»      

عملیات­های غیر کلاسیک محدود، شیوه­ای ابداعی و مبتنی بر ایمان و فرهنگ انقلابی بود که بعد از درهم شکستن حصر سوسنگرد در 26 آبان 1359  اولین گام آن برداشته شد و بعدها در 26 اسفند همان سال طرح «امام مهدی (عج)» نام گرفت، در این عملیات نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با 200 نیروی رزمنده و سلاح­های سبک و آرپی­جی از چهار محور به دشمن در غرب سوسنگرد حمله بودند و یک گردان مکانیزه دشمن را منهدم کردند و 68 نفر در این عملیات اسیر شدند و بیش از 30 تانک و نفربر منهدم شد.
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید