جزییات خبر

همقدم یا شهداء؛ همسفر تا بهشت

زندگینامه شهید عباس­ غفرانی ­فیض­ آبادی

(یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷) ۰۹:۴۰

در 5 فروردین 1326 در خانواده­ای مذهبی در فیض­آباد شهرستان تربت حیدریه متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان برد. در سال 1345 به سبب علاقه، به خدمت ارتش درآمد و پس از یک دورة آموزشی کوتاه مدت در پادگان­های چهل دختر و شاه­پسند تربت­حیدریه به درجة گروهبان دومی نائل شد و ضمن آموزش، به ادامة خدمت در شهرهای اهواز، شیراز و دزفول پرداخت.

شهید غفرانی در سال 1348 با یکی از بستگان خود ازدواج کرد که ثمره ای پیوند، سه فرزند به نامهای محسن، مجتبی و مصطفی است.

او از کودکی به خاندان اپعصمت و تهارت علاقه­مند بود و این عشق سبب شد تا به تدریج نظرش نسبت به رژیم پهلوی و ایادی ظالم آن تغییر کند و از علاقه­اش به خدمت در نظام و ارتش رژیم شاهنشاهی کاسته شود؛ تا انجا که بارها از اوامر فرماندهان مافوق خود سرپیچی کـــرد و سرانجام در

 سال 1353 پس از برخورد جدی با یکی از مافوق­های خود به یک سال حبس و بازداشت در شهر اهواز و دوری از خانواده محکوم شد. پس از رهایی از زندان و خدمت در نظام و ارتش شاهنشاهی، همکاری با کتابخانه عمومی فیض­آباد را در 17 مهر 1356 آغاز کرد و ضمن خدمت در کتابخانه، به سبب علاقه به تحصیل، به صورت متفرقه در امتحانات دورة متوسطه شرکت کرد و در سال 1385 موفق به کسب دیپلم شد.

شهبد غفرانی از دیدگاه خانواده و همکارانش دارای اخلاقی پسندیده و نیکو بود. او در محیط خانواده و صمیمیت رفتار می­کرد و در محیط کار، در تلاش برای ارائه خدمات مفید به قشر فرهنگی می­کوشید.

با پیروزی انقلاب اسلامی، به سبب ارائه خدمات مفید به قشر فرهنگی می­کوشید.

با پیروزی انقلاب اسلامی، به سبب ارائه خدمات مفید و ارزنده در طول همکاری با ادرة فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، به عنوان سرپرست کتابخانة فیض­آباد منصوب شد و در مدت حضورش در آن محل ،  برای نشر آثار اسلامی و انقلابی کوشید؛ چنان که در زمان سرپرستی ایشان کتابخانه به مرکز نشر آثار اسلامی تبدیل شد.

 وی در اوایل اردیبهشت 1365 با وجود مسئولیتی که داشت برای پاسداری از خون شهدا و دفاع از سالام و انقلاب، راهی جبهه­های حق علیه باطل شد و پس از 14 ذوز نبرد در جبهة کامیاران به دست نیروهای خودفروخته و عناصر ضد انقلاب، دعوت حق را لبیک گفت.

نقش ضد انقلاب داخلی و گروه کومله در جنگ ایران و عراق

در سال­های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ تحمیلی، لرتش بعث عراق برای ضریه زدن به نظام جمهوری اسلامی به حمایت از نیروهای ضد انقلاب داخلی پرداخت.

از جملة  این نیروها جمعیتی به نام کومله بود که با عناوین متفاوت همچون « جمعیت دفاع از حقوق زحمت­کشان» ، « جمعیت دفاع از آزادی و انقلاب» و « اتحادیه دهقانی»، در منطقه کردستان فعالیت می­کرد این تشکل پس از گفتگوهای بسیار سرانجام دعوت رژیم عراق را برای حمایتهای مالی و تسلیحاتی بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران پذیرفت.

با گسترش فعالیت گروه­های مسلح ضد انقلاب به نفع عراق، نمایندگان احزاب و گروه­های ضد انقلاب

داخلی موجود در منطقه در جلسات متعددی که با نمایندگان حزب بعث عراق تشکیل دادند، دربارة تقویت توان مالی و تسلیحاتی خود با رژیم عراق به توافق رسیدند.

 آنها در ادامة همکاری با رژیم بعث عراق در نفوذ گروه­های خاصی از ارتش بعث به خاک ایران نیز نقش مهمی داشتند. این گروه­ها با عملیات­های خرابکاری و ایجاد کمین در برخی از محورها و مناطق مرزی درپی صدمه زدن و تضعیف توان نظامی رزمندگان اسلام در حغاظت از مرزها و کبان نیهن اسلامی­مان بودند.

 
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید