جزییات خبر

شهید سلیمانی الگویی برای تمدن‌سازی اسلامی است

(چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸) ۱۱:۲۸

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: شهید سلیمانی به دلیل نوع اقداماتی که در عرصه بین‌المللی انجام داده بود، شهادت او در بُعد بین‌المللی بروز بیشتری یافت. اقدامات او می‌تواند الگویی برای تمدن‌سازی اسلامی مطرح باشد.

محمد‌رضا سوقندی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران به خبرنگار نوید شاهد گفت: نقش شهید سلیمانی را در فرهنگ جهاد و مقاومت از منظرهای مختلف می توانیم بررسی و واکاوی کنیم. یکی همان نقش نظری یا فکری و عقیدتی شهید سلیمانی است. به این ترتیب، شهادت او به تعبیر مقام معظم رهبری طی یک مکتب تجلی می‌کند. این در تفکر سلیمانی ریشه دارد و به مبانی فکری و معرفتی اسلامی او بر می‌گردد. همان نکته‌ای که در پیام مقام معظم رهبری نیز وجود داشت. ایشان از شهید سلیمانی به عنوان فردی یاد کردند که پرورش یافته مکتب امام خمینی(ره) بود. البته ریشه این تربیت به مکتب وحی قرآنی و نظام ولایی بر می‌گردد.

وی با بیان این‌که نقش فکری و معرفتی شهید حاج قاسم سلیمانی در مقیاسی مطرح است که نباید آن را در شخص سلیمانی خلاصه کنیم، افزود: بلکه باید این نقش معرفتی را در شخصیت سلیمانی بیابیم. بنابر این، اگر شهادت او را یوم‌الله می‌دانیم، این به خاطر شخص او نیست؛ هر چند او به مقام والای شهادت دست یافت اما نباید دلایل این مقام را امری شخصی بشماریم.

سوقندی ادامه داد: نقش دیگری که شهید سلیمانی ایفا کرد، همان نقش عملی و اجرایی و زندگی و سیره‌ عملی شهید سلیمانی است. این نقش به واسطه اقدامات شهید سلیمانی و کارکردهای او در نقش عملی و عینی است. باید سطح این نقش را در بعد نظری به عنوان مکتب فکری مطرح کنیم و در بعد عملی باید در نظام الگویی مطرح شود.

وی در باره نقش شهید سلیمانی در محور مقاومت و تاثیر شهادت او بر شکل‌گیری بهار سلیمانی اظهار کرد: نظام الگویی شخصیت شهید سلمانی نیز در دو بعد ذهنی و عینی قابل طرح است. سلیمانی در هر دو بعد الگوساز است. او هم الگوی نظری و هم الگوی عملی بود. به خاطر نوع اقداماتی که در عرصه بین‌المللی انجام داده بود، در بعد بین‌المللی شهادت او بروز بیشتری یافته بود. اقدامات او می‌تواند الگویی برای تمدن‌سازی اسلامی مطرح باشد.

به گفته مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، اگر در پی اجرای سبک زندگی ایرانی اسلامی هستیم و اگر بخواهیم تمدن‌ساز باشیم و خودمان را از سربازان امام زمان (عج) بدانیم، می‌توانیم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی را یکی از مصداق‌های آن معرفی کنیم. چرا که به اعتقاد من شهید سلیمانی فقط برای تشیع و جهان اسلام الگو نیست. او الگوی انسان‌های سراسر دنیاست. او را باید منظومه‌ای از صفات عالی انسانی دانست.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: روح بیانیه گام دوم انقلاب، جهاد با محوریت جوانان است. و اجرای این بیانه مدیران انقلابی، مدیریت جهادی و انگیزه‌های انقلابی می‌طلبد.

به گفته سوقندی، شهید سلیمانی در نظام انگیزه‌ای نیز الگو بود. نقش سلیمانی یک نقش الگویی و در مقیاس فردی و گروهی نبود. او به خاطر ویژگی‌های خاصی که داشت توانست از الگوی شخصی و اجتماعی به الگویی ملی و فراملی بدل شود. شهید سلیمانی به دلیل همین ویژگی‌های یاد شده، شهید فطرت است. او فقط شهید امنیت نبود و مردم فقط به دلیل برقراری امنیت کشور به او گرایش نداشتند. او با روح و قلب و روان انسان‌ها ارتباط برقرار کرده بود و فارغ از سیاسی بودن، جناحی بودن و فراتر از مرزها فقط در جهت فطرت انسان‌ها مجاهدت می‌کرد. تعبیری که مقام معظم رهبری از آن به عنوان رزمندگان بدون مرز یاد می‌کنند.

وی گفت: شهید سلیمانی حماسه حسینی را تداوم بخشید. این ویژگی‌ها در مکتب امام خمینی (ره) رشد یافت و با فرهنگ انقلاب شکل گرفت. انقلاب اسلامی این شخصیت را کشف کرد و بستری برای رشد آن شخصیت فراهم شد. او با آن‌که تمام موقعیت‌ها را در اختیار داشت، خود را فقط یک سرباز نامید.

 پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید