جزییات خبر

رئیس امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، تبیین فرهنگ ایثار در جامعه است

(دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹) ۰۸:۳۵

رئیس مرکز امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح برنامه‌های این مرکز به مناسبت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، گفت: برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدسِ تحت نظارت امور ایثارگران وزارت متبوع و مشاور محترم وزیر در امور ایثارگران دکتر سوقندی در راستای تحقق اهداف کارگروه زنان و خانواده ستاد برنامه‌ریزی چهلمین سالگرد بزرگداشت دفاع مقدس به ریاست خانم دکتر مجتهد‌زاده؛ رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، انجام می‌شود.

وی افزود: امسال به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، برنامه‌ریزی دستگاه‌ها در راستای نشان دادن جلوه‌های ایثارگری رزمندگان اسلام، بسیار پررنگ‌تر از سال‌های گذشته است. سال جاری مصادف با دهه چهلم دفاع مقدس است و عدد چهل در زمینه‌های دینی، اخلاقی و اجتماعی همواره بر کمال و بلوغ اشاره دارد، به عبارتی شروع این دوره در هر موضوعی می‌تواند نویدبخش و آغازگر ورود به عصر کمال، رشد، بالندگی و پختگی باشد. لذا گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با هدف معرفی جلوه‌های ایثارگری و رشادت‌های رزمندگان غیور ایران اسلامی در راستای زنده کردن و صیانت از ارزش‌های نابی چون اتحاد، برادری، ایمان و اعتقاد راسخ به همراه تبیین فرهنگ از خودگذشتن در میان آحاد جامعه و نسل جوانی که از نزدیک شاهد آن روزها نبوده‌اند، به منظور رسیدن به کمال و تعالی جامعه، بسیار بااهمیت است.

 

صفاری تأکید کرد: در این راستا در بحث تبیین جلوه‌های ایثارگری زنان در دفاع مقدس، کارگروهی تحت نظارت سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس با حضور مشاوران امور زنان و خانواده دستگاه‌های اجرایی در سه شاخه کارگروه علمی، کارگروه جهش تولید و کارگروه حقوقی با هدف پیگیری فعالیت‌های راهبردی تشکیل شده و هریک از مشاوران بنا بر رسالت و شرح وظایف دستگاه خود در یکی از این کارگروه‌ها حضور دارند. بر این اساس، امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در راستای سیاست‌های وزارت متبوع در کارگروه علمی فعالیت دارد.

 

رئیس مرکز امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره برنامه‌های ویژه این مرکز در راستای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس نیز گفت: با راهنمایی‌های مشاور محترم وزیر در امور ایثارگران، پیش‌نویس برنامه‌ها تدوین و به مشاور محترم وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی جناب آقای دکتر احمدی؛ تقدیم شد و ایشان برنامه‌ها را جهت بهره‌مندی از رهنمودهای وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایشان ارائه کردند.

 

وی اظهار کرد: بنا به دستور و نظر وزیر محترم در راستای توجه به بخش بانوان ذی‌نفع و فعالیت‌های فرهنگی - هنری بانوان درخصوص تبیین جلوه‌های ایثارگری زنان در دفاع مقدس، بخش ویژه مصاحبه با بانوان فرهنگساز در عرصه ادبیات دفاع مقدس، سینمای دفاع مقدس و هنر دفاع مقدس با استفاده از ظرفیت معاونت‌های فرهنگی‌، هنری و سازمان سینمایی در رأس برنامه‌ها قرار گرفت.

 

صفاری ادامه داد: در بخش درون‌سازمانی هم  امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مناسبت‌های مختلف سال همچون روز ولادت حضرت معصومه (س) که بزرگداشت روز دختر است، روز ولادت حضرت زینب و روز وفات حضرت ام البنین (س) به ترتیب برنامه مصاحبه در زمینه بیان تجارب زیسته بانوان شاغل که فرزند معزز  شهید، خواهر معظم شهدا و همسر ارجمند شهدا، جانبازان و آزادگان و رزمندگان هستند را در دستور کار دارد. برنامه‌های اختصاصی امور زنان و خانواده نیز براساس تقویم کارگروه از 4 تا 10 بهمن آغاز می‌شود که ازجمله فعالیت‌ها می‌توان به ورکشاپ هنری و نشست بررسی ادبیات پایداری زنان در دفاع مقدس اشاره کرد.

 

رئیس مرکز امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اهمیت توجه به موضوع چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، گفت: امید است که با اجرای این برنامه‌ها بتوانیم ذره‌ای از جلوه‌های فرهنگ ایثار را تبیین کنیم. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره در تمامی برنامه‌ها و حوزه‌های فعالیت‌های متعددش به ترویج فرهنگ ایثار رزمندگان اسلام پرداخته و امسال نیز با اراده‌ای راسخ‌تر به مناسبت چهلمین سالگرد به تبیین حماسه اسوه‌های پایمردی خواهد پرداخت. بی‌شک این اتفاقی مبارک است، زیرا در سایه مکتب ایثار در سال‌های دفاع مقدس انسان‌هایی با خصوصیات روحی والا و متعالی در کمال خلوص و عدم دلبستگی به جلوه‌های زیبنده و رنگارنگ و دلفریب دنیای مادی پرورش یافتند، لذا ترویج دائم این فرهنگ در زمان حال می‌تواند ازجمله کارآمدترین و موثرترین مسائل به‌عنوان یک دستور تربیتی خودسازی با هدف تعالی جامعه و پرورش نسل‌هایی باشد که خود از نزدیک نتوانسته‌اند شاهد این رشادت‌ها در جهاد حق علیه باطل باشند. لذا تبیین، ترویج و معرفی جنبه‌های فرهنگی ایثارگری سربازان اسلام در 8 سال دفاع مقدس با هدف معرفی ایمان، اعتقاد، بصیرت، شجاعت و فداکاری و از جان گذشتن در راه رضای حضرت حق به‌عنوان نقطه اوج و کمال یک انسان برای پرورش نسل جوان ایران اسلامی به‌عنوان سرمایه‌های کشور بسیار ارزشمند است‌.

 

وی در پایان بیان کرد: ملت ایران وامدار خون سرخ شهدا، تمامی ایثارگری‌ها، صبر، پایداری و استقامت و مقاومت جانبازان، آزادگان و رزمندگان و خانواده‌های محترم و معظم آنان هستند، لذا تکریم و زنده نگاه داشتن نام و یاد این عزیزان وظیفه هر ایرانی است. همچنین هر اندازه در راستای تبیین جلوه‌های ایثارگری در میان آحاد جامعه گام برداشته شود و فرهنگ‌سازی شود، بی‌شک اجتماع از تمامی جنبه‌ها (اقتصادی، سیاسی، اخلاقی) حرکتش به سوی رشد و بالندگی تسریع می‌یابد.

 پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید