جزییات خبر

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری:

دفاع یک امر مقدس، عقلانی و عرفی است

(دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹) ۰۸:۳۷

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، درباره جایگاه و اهمیت جهاد از دیدگاه دین مبین اسلام و قرآن کریم، گفت: وقتی به ساختار دین اسلام در مقایسه با دیگر ادیان نگاه می‌کنیم، این سوالات مطرح می‌شود که این چگونه دینی است، آیا دین صلح است یا جنگ یا ترکیبی از هر دو؟

با مطالعه‌ای در تاریخ اسلام مشخص می‌شود که اگر جنگ‌هایی هم صورت گرفته، با تعقل و با هدف نیل به صلح و عدالت بوده است. در اسلام مسأله جهاد به دلیل اقتضائات زمان، به دو گونه تقسیم می‌شود؛ جنگ‌هایی که در زمان پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) به وقوع پیوسته، بیشتر جنبه تهاجمی داشته و پس از آن بیشتر جنگ‌ها جنبه تدافعی داشته‌اند. حتی دفاع هم با هدف محافظت از کیان، هستی، ناموس، آئین و دین پذیرفتنی است. دفاع از واژه‌هایی است که در قرآن کریم هم به‌عنوان وظیفه‌ای شرعی و عقلی آمده است.

وی افزود: خداوند در آیه 40 سوره مبارکه حج می‌فرماید: «الَّذِینَ أُخْرِجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ بِغَیْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ یَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ ۗ وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِیَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ یُذْکَرُ فِیهَا اسْمُ اللَّهِ کَثِیرًا ۗ وَلَیَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ یَنْصُرُهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِیزٌ / آن مؤمنانی که به ناحق از خانه‌هاشان آواره شده (و جرمی نداشتند) جز آنکه می‌گفتند: پروردگار ما خدای یکتاست. و اگر خدا (رخصت جنگ ندهد و) دفع شر بعضی از مردم را به بعض دیگر نکند همانا صومعه‌ها و دیرها و کنشت‌ها و مساجدی که در آن (نماز و) ذکر خدا بسیار می‌شود همه خراب و ویران شود. و هر که خدا را یاری کند البته خدا او را یاری خواهد کرد، که خدا را منتهای اقتدار و توانایی است.»

حجت‌الاسلام خدایاری تصریح کرد: به تعبیر این آیه شریفه، دفاع یک امر مقدس، عقلانی و عرفی است و شر را باید از طریق مقابله و مبارزه از بین برد، در غیراینصورت حتی از اماکن مذهبی که جدا از محل پرستش و جلای روح، محلی برای برقراری روابط اجتماعی، اقتصادی و ... است، اثری باقی نمی‌ماند. زیرا به‌ویژه در صدر اسلام، مسجد خواص و کارکردهایی چندگانه و بسیار مهم داشت و همه امور در مسجد صورت می‌گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، با اشاره به ماهیت وجودی دوران دفاع مقدس، گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس، مردم ایران تا سرحد امکان از جان و مال و هرآنچه داشتند گذشتند تا خدشه‌ای به خاک و ناموس و دین وارد نشود. ویژگی‌ها و مختصات دفاع مقدس، برگرفته از مختصات خود انقلاب اسلامی است. انقلاب ما دارای ماهیتی دینی و فرهنگی با رهبری امام خمینی (ره) به‌عنوان نمادی از دین و مظاهر حقیقی آن بود. هیچ انقلابی در دنیا چنین ماهیتی نداشته است. همه انقلاب‌های بزرگ از روسیه و فرانسه تا چین، یا ماهیت غیردینی یا ضد دینی داشتند. انقلاب ما، نخستین انقلابی بوده که شعار اصلی آن، استقرار یک نظام سیاسی براساس ارزش‌های مبتنی بر دین است. انقلابی که از هیچ انقلاب دیگری الهام نگرفته، بلکه ماهیتی مستقل، متکی بر سیستم سیاسی مبتنی بر رهبری دینی داشته و دارد.

وی ادامه داد: در دوران جنگ هشت‌ساله، حدود 57 کشور با ایدئولوژی‌ها،‌ اهداف، ارتش‌ها و پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی در مقابل ما حضور داشتند. دفاع مقدس ما هم فرهنگی بود و هم پیام‌های مهمی داشت. جدا از اینکه در این دوران، چند هزار تن از پاک‌ترین جوانان و مدافعان این آب و خاک جان خود را نثار کردند، دفاع مقدس برکات زیادی برای ما داشت؛ توانستیم نقاط قوت و ضعف خود را بشناسیم. یکی از دستاوردهای مهم آن نیز، همدلی بیشتر بین ملت ایران بود. فهمیدیم که باید استقلال داشته باشیم و روی پای خودمان بایستیم و از تمامیت ارضی‌مان دفاع کنیم. امروز امنیت و برکاتی که در کشور داریم را مدیون خون پاک و دلاوری‌های جوانانی هستیم که جان خود را فدا کردند تا ذره‌ای از این خاک به‌دست دشمن نیفتد.

حجت‌الاسلام خدایاری با تأکید بر لزوم حفظ و نشر هوشمندانه و صحیح ارزش‌های دفاع مقدس، اظهار کرد: برای حفظ هر چیزی، ابتدا باید خوب آن‌را شناخت، در غیراینصورت آسیب‌پذیر می‌شویم. امروز هم برای حفظ ارزش‌های آن دوران، باید ماهیت و اصول آن را شناخت. به این معنی که دفاع مقدس در چه شرایطی، چه مقطعی و به چه دلیل اتفاق افتاد؟ یا اینکه چه شد که توانستیم عملیات بزرگ و موفقی در سطح بیت‌المقدس را انجام دهیم؟ لذا شناخت همه‌جانبه ارزش‌ها، فرهنگ، هنر، تاریخ و ادبیات دفاع مقدس بسیار مهم است. نقش ارگان‌ها و قشرهای مختلف همچون زنان، دانشگاه، نظام سلامت، دولت، قوای نظامی، روحانیت، رسانه‌ها و گروه‌های مردمی در عرصه دفاع مقدس، باید به‌عنوان یک مقطع مثال‌زدنی از جوش و خروش، انسجام و ازخودگذشتگی یک ملت به‌دقت بررسی و به نسل امروز معرفی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، افزود: چنانچه رزمندگان ما در آن سال‌ها حماسه‌های بی‌نظیری خلق کردند، امروز برای حفظ آن‌ دلاوری‌ها، باید کارهای فاخر هم انجام دهیم؛ بهترین و بزرگترین مراکز باید به نام فرماندهان جنگ نامگذاری شود، آثار فاخر فرهنگی و هنری بسازیم. در این زمینه هرچه هزینه کنیم، سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که روزی جواب خواهد داد. امروز باید با استفاده از تمام امکانات،‌ آنچه را که در آن هشت سال اتفاق افتاده به روایت حاضران و نقش‌آفرینان آن، به بهترین شکل بازتاب دهیم.

وی تصریح کرد: ملتی که گذشته خود را نشناسد، آینده‌ای هم نخواهد داشت. در این جنگ تحمیلی، نزدیک به 950 میلیارد دلار خسارت دیدیم و هزاران کشته و زخمی به‌جا ماند. امروز که امنیت و اقتدارمان را با تزلزل و بی‌ثباتی کشورهای همسایه که حامی صدام بودند مقایسه می‌کنیم، آثار آن دفاع را می‌بینیم. امروز بسیاری از وقایع آن سال‌ها را بهتر می‌توان تفسیر کرد. در دوره کنونی نیز با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری به سمت اهداف و شعارهایی که در سال‌های دفاع مقدس داشتیم، حرکت می‌کنیم.

 

این مسئول فرهنگی ادامه داد: برای دفاع از امنیت و سلامت جامعه، سه دسته نقش بسیار مهمی دارند؛ 1- معلمان 2- خانواده به‌ویژه مادران 3- اسطوره‌ها؛ هرچه زمان به جلو حرکت می‌کند و تاریخ می‌گذرد، نسل جوان چون خودشان دفاع مقدس را درک نکرده‌اند، می‌خواهند آن را از کتاب‌ها، فیلم‌ها، روایت‌ها، شعرها و ... بشناسند. به همین دلیل مهم است که در قالب کتاب، فیلم، فضای مجازی و ... چه محتوایی را به جامعه ارائه کنیم. در نحوه ثبت، ضبط و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس، باید دقیق و هوشمندانه عمل کنیم.

حجت‌الاسلام خدایاری در ادامه با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی برای چهلمین سال آغاز دفاع مقدس، گفت: ازجمله اقدامات، تشکیل کمیته استانی فرهنگ و هنر متناسب با شعار سال و مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس با تأکید بر نوآوری در برنامه‌ها و توجه بر آگاه‌سازی نسل جوان برای آشنایی هرچه بیشتر با آن دوران است. برنامه‌های ویژه بانوان ازجمله تولید محتوا با مضمون بانوان نویسنده دفاع مقدس، معرفی بانوان فرزند شهید شاغل در مجموعه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، غبارروبی از مزار بانوان شهیده و دیدار با مادران شهید، از برنامه‌های ویژه چهل سالگی دفاع مقدس در استان است.

وی در معرفی دیگر برنامه‌های این اداره‌کل، افزود: تبلیغات محیطی و فضاسازی رسانه‌ای در طول سال، برگزاری برنامه‌های شب شعر، تجلیل از شاعران حوزه دفاع مقدس همزمان با روز شعر و ادب فارسی، تجلیل از نویسندگان برتر حوزه دفاع مقدس همزمان با روز قلم، برگزاری نشست با اهالی قلم و نقد و بررسی آثار این حوزه همزمان با نمایشگاه استانی، برگزاری برنامه‌های ویژه متناسب با روزشمار هفته دفاع مقدس، بررسی آثار و تجلیل از نویسندگان همزمان با هفته دفاع مقدس، تولید محتوا در فضای مجازی و بررسی نقش اداره‌کل در چند دهه ازجمله‌های برنامه‌هایی است که در طول سال جاری در حال اجراست و یا در مناسبت‌ها انجام خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی درباره برنامه‌های مرتبط با حوزه قرآن و عترت در چهلمین سال دفاع مقدس نیز بیان کرد: کتابت آیات مرتبط با ایثار و شهادت، بررسی نقش قرآن و اهل‌بیت (ع) در هشت سال دفاع مقدس و تولید محتوای قرآنی در به ثمر رسیدن پیروزی‌های رزمندگان از برنامه‌های مرتبط با قرآن و عترت در سال جاری است.

حجت‌الاسلام خدایاری در پایان با اشاره به برخی از برنامه‌های معاونت‌های هنری و سینمایی و برنامه‌‌های رسانه‌ای در استان به مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس، گفت: تولید مستند معرفی هنرمندان دوران دفاع مقدس در استان در قالب مصاحبه، معرفی آثار، نقاشی دیواری، پوستر، کتاب، نقاشی و ...، تولید سرودهایی با مضمون دفاع مقدس، برگزاری نمایشگاه عکس دفاع مقدس در فضای مجازی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی و برگزاری نمایشگاه‌های عکس و پوستر از برنامه‌های هنری در چهلمین سال آغاز دفاع مقدس در استان آذربایجان غربی خواهد بود. همچنین در برنامه‌های پیشنهادی اداره امور رسانه نیز، تأکید بر نشریات محلی برای پرداختن به موضوعات مرتبط با دفاع مقدس، برگزاری مسابقه عکس خبری و طراحی پوستر ویژه کانون‌های آگهی و تبلیغات دیده می‌شود.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید