جزییات خبر

ابراهیمی‌ترکمان:

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حامل ترویج تفکر فرهنگی مقاومت و دفاع مقدس است

(دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹) ۰۸:۴۴

ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تشریح برنامه‌های این سازمان به مناسبت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، گفت: دفاع مقدس و ترویج تفکر فرهنگی این حماسه بزرگ از جمله موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، لذا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان یکی از قرارگاه‌های فرهنگی در داخل کشور با در اختیار داشتن بیش از 80 نمایندگی فرهنگی در خارج از کشور، وظیفه دارد تا از تفکر فرهنگی که رزمندگان به خاطر آن مبارزه کردند، محافظت کند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با توجه به تحولات جهانی  و منطقه ای در خصوص ارزش و اهمیت ترویج فرهنگ دفاع مقدس عنوان داشت: دوران هشت سال دفاع مقدس به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) اوج افتخارات ملت ایران است، از این رو برای تبیین نقش و جایگاه فرهنگ دفاع مقدس بیش از هر چیز، نیازمند بررسی فرهنگ شهادت و ایثار هستیم و باید این فرهنگ به عنوان میراثی گران سنگ در ذهن ملت ایران باقی بماند و از آفت تحریف مصون بماند، زیرا نشر ارزش‌های معنوی و اخلاقی با شمیم عطر خون شهیدان تأثیر بسزایی در اخلاق جوانان داشته و امید و انگیزه برای مبارزه با استکبار جهانی و همچنین ترویج فرهنگ عاشورایی را به همراه دارد.

رزمندگان دوران دفاع مقدس با انگیزه شهادت طلبی، شکست دشمنان و مقاومت در برابر قدرت‌های بزرگ دنیا را رقم زدند؛ پیروزی‌های بزرگ در دوران دفاع مقدس، دستاورد فرهنگ شهادت و ایثار بود.در واقع، مکتب دفاعی کشورمان برگرفته از سبک انقلاب اسلامی است که موجب پیروزی ما در دوران دفاع مقدس شد و همین امر، باعث پیروزی جبهه مقاومت در عراق و سوریه در مقابل تحولات خاورمیانه و وجود منحوس داعش دست پرورده وهابیت و آمریکا شد.

ابراهیمی ترکمان ادامه داد: راه ایستادگی در مقابل دشمنان، مقاومت است چون مقاومت و شهادت تنها راه نجات کشورها از تسلط دشمنان است. براین اساس، ورود به عرصه دفاع مقدس و ماندگاری آن و توجه به فرهنگ مقدس شهادت و ایثار به ویژه تأثیر دفاع مقدس بر بیداری اسلامی و پیروزی‌های حوزه مقاومت با تأکید بر مکتب سردار شهید سلیمانی از مهمترین کارهای ماندگار و اثرگذار است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان داشت:  فراگیری ویروس کرونا ثابت کرد؛ فرهنگ ایثار و گذشت هنوز هم در جامعه جریان دارد و این موضوع در تمام اقشار جامعه قابل رؤیت است. اقداماتی که در راستای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام گرفت، سبب شد تا شاهد روند کاهشی و کنترل شیوع ویروس در سراسر کشور باشیم. ما به داشتن رهبری فرزانه افتخار می‌کنیم که نگاهی همه جانبه به موضوعات دارند و به شکلی هوشمندانه، تدین و تعقل را با هم در جامعه جاری می‌کنند.

وی افزود: مقابله با ویروس کرونا نیازمند روحیه‌ای از جنس جهادگونه دوران هشت سال دفاع مقدس است، همان دفاعی که موجبات پیروزی نهایی در مقابل دشمن را فراهم آورد. ما در شرایط کنونی به ایجاد روحیه‌هایی از این نوع نیاز داریم تا با همبستگی اجتماعی مردم این بحران را به فرصت، تبدیل کنیم.

 

ابراهیمی ترکمان با اشاره به اهمیت دفاع مقدس و ترویج تفکر فرهنگی این حماسه بزرگ عنوان داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان یکی از قرارگاه‌های فرهنگی در داخل کشور و هم با در اختیار داشتن بیش از 80 نمایندگی فرهنگی در خارج از کشور، وظیفه دارد تا از تفکر فرهنگی که رزمندگان به خاطر آن مبارزه کردند، محافظت کند.

این سازمان پیش از این، شهدای گرانقدری مانند شهید انصاری، شهید گنجی و شهید رحیمی را تقدیم کرده است و همواره یاد این شهیدان عزیز و پیمودن راه آنان وظیفه همه ما همکاران ایشان است. وجود شهدای اقتدار فرهنگی و حرکت آنان در راه آرمان‌های انقلاب اسلامی و منویات حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، تسلیم را برای آنان رقم زد و این نقطه اوج، ویژگی شهدا اقتدار فرهنگی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به جمله مقام معظم رهبری در مورد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که فرمودند: «این مجموعه، حامل اقتدار معنوی نظام و کشور است» گفت:  تلاش ما این است که برای حفظ و گسترش این اقتدار به پرچم‌داری شهدای عزیزمان حرکت کنیم. بدین منظور، این سازمان در راستای جهتدهی به سیاستگذاری اصولی در خارج از کشور، ارتباط با نخبگان و اندیشمندان را همواره از کارآمدترین روش‌های داد و ستد فرهنگی میان کشورها می‌داند و چاپ و نشر کتاب به زبان‌های گوناگون در زمینه‌های فرهنگ ایرانی ـ اسلامی به ویژه در حوزه دفاع مقدس را جزء برنامه‌های اصلی خود قرار داده است.

وی ادامه داد: مکتوب کردن نقش و جانفشانی ایثارگران در دوران دفاع مقدس، معرفی و انتشار آثار ارزشمند رزمندگان و ایثارگران و اجرای برنامه‌های فرهنگی در خارج از کشور از جمله اقدامات این سازمان در جهت ترویج فرهنگ دفاع مقدس است.

مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی براساس نیاز مخاطبان در خارج از کشور نسبت به سیاستگذاری، هدایت و حمایت از نشر آثار ترجمه شده در خارج از کشور و تأمین دسترسی مخاطبان به این آثار اقدام می‌کند.

وی گفت: «پایی که جا ماند»، «ر» (خاطرات شهید رسول حیدری)، «دا» (خاطرات سیده زهرا حسینی)، «یادت باشد» (خاطرات شهید حمید سیاهکلی مرادی از زبان همسرش)، «سفر به گرای 270 درجه»، «هفت روز آخر»، «شطرنج با ماشین قیامت» و «دختر شینا» از منشورات این مرکز در زمینه دفاع مقدس است که در قالب طرح (تاپ) به زبان‌های مختلف منتشر شده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر نقش و اهمیت فضای مجازی گفت: امروزه توجه به شبکههای اجتماعی و رسانهها در فضای مجازی و چیزی که تحت عنوان مدیا از آن یاد میشود به ویژه در این روزهای کرونایی، در اولویت فعالیتهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار دارد.

حوزه فضای مجازی این سازمان برای تولید آثار ارزشمند دوران دفاع مقدس و اجرای برنامه‌های متنوع فعالیت می‌کند و تاکنون نیز دستاوردهای مطلوبی در این زمینه داشته است.

ابراهیمی ترکمان در خصوص برنامه های این سازمان در خصوص چهلمین سالگرد دفاع مقدس اظهار داشت:حوزه‌های تمدنی براساس یک یا چند خصیصه مشترک فرهنگی مردم ساکن در مناطق جغرافیایی که موجب انسجام این نواحی و تمایز آن از سائر حوزه‌ها است، شکل گرفته و در طول تاریخ براساس میزان پایبندی جوامع به تعالیم الهی و شاخصه‌های نظیر رعایت اصول اخلاقی، حقوق بشر، تبعیض نژادی، سبک تشکیل خانواده، عدم استفاده از مشروبات و اغذیه حرام که در شکل گیری فرهنگ‌های اجتماعی و خلقیات تفکرات و رفتار فردی و اجتماعی تأثیرات انکارناپذیری دارند شاهد شکل گیری تمدن‌های مختلف در سطح جهان بوده و بروز درگیرهای ناشی از تجاوز کشورهای استعمارگر به سائر ملل بوده، بروز جنگ‌ها موجب پدیدارشدن مفاهیمی نظیر ایثار و از خودگذشتگی به عنوان ارزش‌های مثبت در مقابل ارزش‌های منفی نظیر جنایت و تجاوزگری به عنوان ناهنجاری‌های پذیرفته شده از سوی تمامی ابناء بشر و ملل شده است، در این ارتباط به لحاظ ویژگی اینکه پایبندی به این ارزشها به عنوان رکن اصلی و علت شکل گیری  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند و بهره‌مندی از توان بالقوه ناشی از همگرایی سائر ملل با فرهنگ مقاومت می‌تواند موجب همگرایی برای مقابله با نظام سلطه شود، بر این اساس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی تبیین ارزش‌ها و فرهنگ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در فراسوی مرزها در راستای اجرای تفاهمنامه فی مابین سازمان متبوع با بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در چهلمین سالگرد دفاع مقدس که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری مصادف است با آغاز گام دوم انقلاب و شکل گیری تمدن نوین اسلامی با همکاری بنیاد و بهره‌مندی از توان ستاد و نمایندگی‌های فرهنگی خارج از کشور انجام اقدامات زیر را در دستور کار قرار داده است:

1- انجام پژوهش در زمینه‌های تاریخی فرهنگ ایثار، شهادت در مقابله با نظام سلطه در سایر کشورها و چگونگی تأثیرگذاری معنویت، اخلاص و شهادت طلبی رزمندگان به عنوان الگوی مردم کشورهای محور مقاومت در مقابله با نظام سلطه نظیر برگزاری روز قدس و تبیین دیدگاه‌های رهبری و نظام درمورد ممنوعیت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی و تشکیل بانک اطلاعات مربوطه.

2- برگزاری مراسم مختلف، سمینارها و فضاسازی در اماکن سازمانی و شبکه‌های اجتماعی در داخل و خارج از کشور با محوریت مناسبت‌هایی نظیر آغاز جنگ تحمیلی و تجاوز رژیم بعث به جمهوری اسلامی ایران، عملیات‌ها و پیروزی‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس براساس تقویم مربوطه که در این ارتباط مناسبت‌های خردادماه نظیر آزادسازی خرمشهر، روز قدس و مراسم ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و در مناسبت‌های تیرماه نظیر شهادت شهید بهشتی، حمله به هواپیمای ایرباس و استفاده صدام از سلاح شیمیایی و گرامیداشت اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در دستور کار قرار دارد.

3-افشای حقوق بشر آمریکایی با انجام تبلیغات با محوریت موضوعات «حمایت آمریکا از از صدام در بمباران شیمیایی مردم غیرنظامی حلبچه و سردشت، حمایت از آمریکا از منافقین در ترور شهید بهشتی و 17 هزار شهید ترور، عملیات مرصاد و سایر اقدامات ترویستی آمریکا از بدو پیروزی انقلاب تاکنون، محکومیت حمله ناو هواپیمابر آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایرانی و شهادت 290 نفر مردم غیر نظامی (با انجام  اقداماتی نظیر ارسال تسلیت برای خانواده قربانیان خارجی این حادثه تروریستی و سفارتخانه‌های کشورهای مربوطه).

4- تبلیغات در خصوص مظلومیت مردم ایران و مردم کشورهای محور مقاومت در مقابل حمایت آمریکا از داعش و تحریم‌های ظالمانه آمریکا.پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید