جزییات خبر

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی:

ظرفیت عظیم دفاع مقدس نیاز به بازآفرینی، تدوین و اندیشه‌ورزی دارد

(شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹) ۰۹:۰۵

ناصر نبی‌زاده؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی، درباره اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع چهلمین سالگرد دفاع مقدس و بازنمایی آن در دوره کنونی، گفت: ایام دفاع مقدس تجربیات و داشته‌های بسیار گسترده‌ای را برای ما در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده است.

ظرفیت عظیم مردمی و سطح گسترده جانفشانی و ازخودگذشتگی و شهادت‌طلبی رزمندگان و جوانان در قالب فرهنگ و تعالیم و معارف اسلامی، تصویری تازه و دفتری نو فراروی تمام فضاهای اندیشه‌ای و کسانی که در حوزه‌های انسانی مطالعه می‌کنند، گشود.

 وی افزود: این ظرفیت عظیم که ملت ایران خلق کردند، جریان بزرگی است که نیاز به بازآفرینی، تدوین و اندیشه‌ورزی در ابعاد مختلف دارد. گام‌های گسترده‌ای برداشته شد، اما این ظرفیت آنقدر بزرگ است که فکر می‌کنم در حوزه‌های فرهنگی، هنری و نظری و ...، تاکنون خیلی کم به آن پرداخته شده و هنوز عظمت قضیه باقی است.

 نبی‌زاده با اشاره به نقش گفتمان دفاع مقدس در جریانات منطقه و جهان، بیان کرد: چهلمین سال دفاع مقدس، فرصت مناسبی برای بازآفرینی است، چراکه نقش موثری در جنبه‌های مختلف تاریخ معاصر ما اعم از حوزه‌های دفاعی، فرهنگی، مدیریتی، اجتماعی و ... داشته است. گفتمان دفاع مقدس، منظری در سطح منطقه ایجاد کرده که امروز آنچه تحت عنوان بستر مقاومت در سطح منطقه و دنیا شکل گرفته، ریشه اصلی آن گفتمان هشت سال دفاع مقدس است. نگاه دوباره می‌تواند ما را ضمن آشنایی با عظمت آن دوران، به جریان مقاومت اسلامی در منطقه کمک و آن‌را تبیین کند و ظرفیت‌های آن‌را شناسایی کرده و بشناساند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی ادامه داد: باید این تجربه و تصویر را به نسل‌های آینده منتقل کنیم و بتوانیم در مقابل انبوه سوالات و شبهات نسلی که فقط درباره آن دوره شنیده‌اند یا آن‌را در فیلم‌ها دیده و در کتاب‌ها خوانده‌اند، ولی آن‌را از نزدیک ندیده و لمس نکرده‌اند، به شکلی هنرمندانه و مستدل پاسخ درخور و قانع‌کننده بدهیم.

 وی در ادامه درباره برنامه‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی برای گرامیداشت چهلمین سال آغاز دفاع مقدس، گفت: ستاد گرامیداشت چهل‌سالگی دفاع مقدس در اداره‌کل تشکیل و مسئولیت کمیته هنری و ادبیات نمایشی به بنده واگذار شده است. در راستای اجرای برنامه‌ها، چند بستر به‌طور خاص مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است. سعی کردیم با جمع‌آوری برنامه‌های تمام سازمان‌های فرهنگی و هنری استان، به هم‌افزایی بیشتر برنامه‌ها کمک کنیم. تاکنون 125 برنامه از نهادهای مختلف جمع‌آوری و مورد بررسی قرار گرفته است.  

 نبی‌زاده تصریح کرد: برنامه‌ها از سوم خردادماه با برگزاری شب شعر مجازی گرامیداشت چهلمین سال دفاع مقدس آغاز شد و تاکنون در این راستا سه شب شعر مجازی برگزار شده است. همچنین با اعلام یک فراخوان، مجموعه نمایشنامه‌ها با محوریت دفاع مقدس در حال جمع‌آوری است که امیدواریم تا هفته دفاع مقدس در قالب کتاب جمع‌‌آوری و رونمایی شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی، با اشاره به دیگر برنامه‌های این استان افزود: جشنواره نمایش‌های خیابانی که در شهرستان بشرویه برگزار خواهد شد، از دیگر برنامه‌های چهل‌سالگی دفاع مقدس در استان است. با توجه به شیوع گسترده بیماری کرونا، اگر شرایط مناسب باشد نمایش‌‌ها در فضای فیزیکی اجرا می‌شوند و در غیراینصورت این برنامه‌ها در فضای مجازی اجرا خواهند شد.

 وی همچنین گفت: شناسایی حدود 30 شهید هنرمند و فرهیخته در حوزه‌های نمایش، رسانه، اهالی قلم و ... و برپایی نمایشگاهی از تصاویر این هنرمندان و اهالی فرهنگ و رسانه از دیگر برنامه‌هاست. همچنین بناست که یادمانی از شهدای هنرمند در اداره‌کل رونمایی شود. در زمینه موسیقی نیز برنامه‌هایی در حال انجام و برنامه‌ریزی است که در این راستا در حال شناسایی مجموعه‌ای از موسیقی‌های خاطره‌انگیز حوزه دفاع مقدس هستیم. قرار است 10 مورد از این نواها، بازآفرینی شوند تا بتوانیم در ایام هفته دفاع مقدس در جدول برنامه‌ها پخش کنیم. اگر فضا مناسب باشد، این نواها در میادین شهر اجر خواهند شد.

 نبی‌زاده با تأکید بر بستر فضای مجازی در برنامه‌های چهل سالگی دفاع مقدس، اظهار کرد: امسال توجه خاصی به بستر فضای مجازی در تدوین و اجرای برنامه‌ها شده است. مجموعه برنامه‌هایی تحت عنوان «از دفاع مقدس چه می‌دانیم؟» در قالب گفت‌وگو با فرهیختگان، نویسندگان، شاعران و هنرمندانی که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند، در حال تدوین است تا در این قالب خاطرات آن‌ها از آن دوران بیان و منعکس شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: فراخوان پوستر و طرح‌های گرافیکی یکی دیگر از برنامه‌هاست. همچنین امسال آئین انتخاب کتاب سال استان را نیز خواهیم داشت که بخش ویژه دفاع مقدس و چهل‌سالگی دفاع مقدس به آن افزوده شده است. در سال 1397، کنگره دو هزار شهید استان را برگزار کردیم که در جریان برگزاری آن حدود 120 کتاب جمع‌‌آوری شد که هنوز برخی از آن‌ها به چاپ نرسیده‌اند. تلاش می‌کنیم با هم‌افزایی دیگر نهادها، این کتاب‌ها را چاپ و منتشر کنیم
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید