جزییات خبر

صالحی: با ارتحال آیت‌الله تسخیری زبان گویای جهان اسلام را از دست دادیم

(چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹) ۰۹:۱۴

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهلمین روز از درگذشت آیت‌الله تسخیری گفت: بی‌تردید ارتحال این عالم ربانی برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یک زبان گو‌یا را از دست دادیم‌ که ممکن است به راحتی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جامعه نخبگانی و فرهیخته اسلام تدوام ببخشند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در وبینار بین‌المللی «زبان گویای اسلام و تشییع»، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت‌الله محمد علی تسخیری(ره) به پاس بزرگداشت نام و یاد این عالم ربانی، گفت: آیت‌الله تسخیری مرد جهاد و مقاومت بود و در دهه‌های مختلف حیات خود در ایران و عراق این جهاد را ادامه داد.

 

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله تسخیری تصریح کرد: این عالم بزرگ مرد گفت‌وگو بود، از این نظر شخصیت‌های کمی داریم یا در دهه‌های اخیر می‌توان گفت چنین شخصیتی را نداشته‌ایم، آنچه ایشان را از دیگران متمایز می‌کند این است که آیت‌الله تسخیری اولا با تمام وجود معتقد به گفت‌وگو بود و در این مسیر خستگی‌ناپذیر نشان داد، در پنج دهه اخیر در داخل و خارج کشور فعالیت ایشان در حوزه گفت‌وگو بیانگر همین امر است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: با وجود شرایط جسمی سختی که در این اواخر برای ایشان به وجود آمده بود در فضاهای ارتباطاتی جهان اسلام حضور داشت. محتوای غنی ایشان در فضای گفت‌وگوها، تلسط بر دانش‌های اسلامی و فضای اجتماعی و سیاسی جهان اسلام و علاوه بر این اعتقاد به گفت‌گو و محتوای دانشی وی نیز ارجمند و قابل توجه بود، در محافلی که حضور پیدا می‌کرد مخاطبین متوجه می‌شدند که با چه شخصیت فرهیخته و دانشمندی مواجه هستند.

 

صالحی یادآور شد: ادب فاخر و زبان ایشان در گفت‌وگو بسیار شاخص بود، ایشان ادبیات فاخری داشت و این زبان فاخر به کمک مفاهیم بلند می‌آمد، ویژگی دیگر ایشان روحیه خاص تعاملی و ارتباطی ایشان بود، ادب، تو‌اضع، تعامل و .... در حو‌زه گفت‌وگو بسیار مهم است  و این ویژگی‌ها در آیت‌الله تسخیری دیده می‌شد.

 

وی افزود: ایشان در مسیر گفت‌وگو با جدیت حضور داشت و زبان ویژه، روحیه خاص، تعامل و ارتباطات قوی شخصیت ایشان را به یک شخصیت متمایز در حوزه گفت‌وگو در جهان اسلام و ایران تبدیل کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعبیر رهبر معظم انقلاب از آیت‌الله تسخیری که فرمودند «آیت‌الله تسخیری زبان گویای اسلام و تشییع بود» خاطرنشان کرد: این جمله رهبر معظم انقلاب بسیار قابل تامل است، کسانی که کلام ایشان را در محافل خصوصی دیدند این موضوع را به خوبی درک ‌کردند.

 

صالحی بیان کرد: آیت‌الله تسخیری یک شخصیت قرآنی بود، درست است که حوزویان ارتباط قرآنی دارند اما اینکه قرآن در متن زندگی افراد قرار بگیرد مهم است، ایشان از شخصیت‌های قرآنی قابل توجه جهان اسلام است، اثر تفسیری ایشان در مورد قرآن با ادبیات به تعبیر امروزی‌ها فست فودی ارتباط خوبی دارد، اینکه بتوانیم کوتاه و مختصر ارتباط وحیانی را با مخاطب ایجاد کنیم بسیار مهم است، مخاطب این کتاب‌ها باید جوانان باشند و بتوانند از این آثار استفاده کنند و این کتاب این ویژگی‌ها را دارد.

 

وی ابراز داشت: مرحوم تسخیری در ادامه نگاه شهید صدر حرکت کرد، کتاب تفسیر «المختصر فی تفسیر القرآن» ایشان همانند یک تابلوی نقاشی نقطه‌های مختلف کتاب در یک مجموعه کامل مفاهیم معنایی را به یکدیگر متصل و به مخاطب منتقل می‌کند، این نگاه شبکه‌ای در ایشان مشهود است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نگاه منظومه‌گرا به دین و اینکه دین وحدت را در کجا و چگونه می‌بیند از دیگر ویژگی‌های آیت‌الله تسخیری دانست.

 

صالحی اضافه کرد: منشور تقریبی آیت‌الله تسخیری مبتنی بر چهار اصل «یافتن و شناخت مشترکات»، «توسعه مشترکات»، «همکاری براساس مشترکات» و تلاش برای دوری از شرح اختلافات در موارد مختلف بوده و این چهار اصل مبنای تلاش‌های نظری و عملکردی این عالم وارسته بود.

 

وی در پایان گفت: بی‌تردید ارتحال آیت‌الله تسخیری برای جهان اسلام ضایعه بزرگی است و ما یک زبان گو‌یا را از دست دادیم‌ که ممکن است به راحتی قابل جبران نباشد، امید است نوع نگاه ایشان را در جامعه نخبگانی و فرهیخته اسلام تدوام ببخشند.

 

گفتنی است، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت‌الله محمد علی تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، وبینار بین‌المللی «زبان گویای اسلام و تشییع» با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت‌مداری و انقلابی‌گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ارتباط زنده تصویری) برگزار کرد.

 

تسخیری
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید